Húsz százalékkal tudnák növelni a magánellátók a vizsgálatok számát, ha többlet finanszírozást kapnának.
A visegrádi országokhoz képest jelentős lemaradásaink vannak a képalkotó diagnosztikai gépek számában, írja a Világgazdaság.
Kapacitásaink a szlovák, lengyel, illetve cseh kapacitásoknak körülbelül a felét érik el. Míg Magyarországon egymillió lakosra tizenegy CT- és MR-készülék jut, addig Lengyelországban huszonhárom gép. A CT-vizsgálatok száma Szlovákiában a legmagasabb, ott 122 vizsgálat jut ezer lakosra, míg hazánkban 92.
A hazai alacsony gépszámot jelentős mértékben kompenzálja a magas kihasználtság, de a Világgazdaságnak nyilatkozó magánszolgáltatók azt mondták, hogy ha megemelnék a volumenkorlátokat, vagyis több CT- és MR-vizsgálatot finanszírozna a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, akkor 20 százalékkal több közfinanszírozott beteget tudnának még ellátni. A képalkotó diagnosztikai vizsgálatok kétharmada közpénzből valósul meg, egyharmada pedig magánfinanszírozásból.
A képalkotó diagnosztikai gépek költséges eszközök. Egy CT-berendezés röntgencsőcseréje 15-20 millió forintra is rúghat. A legdrágább képalkotó diagnosztikai eszköz a PET-CT, 600 millió forintos árral, az MR-készülékek ára 300 millió forint körül van, egy CT-gépé pedig 210 millió.