• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Cukorbeteg leszel, ha nem alszol?

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A hormonzavarokkal foglalkozó tudós jelentette ki, hogy a rossz alvók hajlamosak a diabéteszre.

Sok rosszat elmondtak már az álmatlanságról. Most Bernd Schultes, svájci endokrinológus, azaz hormonzavarokkal foglalkozó tudós jelentette ki, hogy a rossz alvók hajlamosak a diabéteszre. Munkatársaival az alvásmegvonás hormonális következményeit vizsgálta.

A németországi Lübecki Egyetemen végrehajtott kísérletben tizenöt egészséges férfi önkéntes csak hajnali háromnegyed háromkor feküdhetett le, és szegényeket már reggel hétkor kirázták az ágyból, alig négy órát alhattak. Ezt követően oly mértékben megemelkedett a cukorkoncentráció a vérükben, és a napi vércukorszint is olyan típusú változásokat mutatott, mint amilyeneket korai stádiumú un. 2-es típusú cukorbetegségben szoktak regisztrálni. Vércukorszintjük annak ellenére nőtt meg, hogy megugrott az inzulin szintje is, holott ennek a hormonnak az a feladata, hogy csökkentse a vércukorszintet.

Mint Bernd Schultes a német Der Spiegel folyóirat tudományos rovatában kifejtette, ennek oka - illetve feltételezett kórélettani háttere az, hogy, hiába termelnek elegendő, sőt fölös mennyiségben inzulint a hasnyálmirigy Langerhans-szigetei, a szervezet sejtjei már nem igazán érzékenyek rá. Ezért a cukor felhalmozódik a vérben - akár a 2-es típusú diabétesz kialakulásakor. Az alváshiány valószínűleg a vegetatív idegrendszer fokozott működésén keresztül hat a hormonális rendszerre. Ezt bizonyítja az is, hogy alváshiányban megnő a stresszre adott válaszban döntő szerepet játszó kortizol nevű mellékvesehormon mennyisége.

Schultes kísérlete nem az első, négy éve az Amerikai Diabétesz Társaság éves kongresszusán a Chicagói Egyetem kutatói az alvásmegvonás és a vércukorszint-változás között hasonló összefüggést mutattak ki, melyet szintén a szövetek csökkent inzulinérzékenységével magyaráztak. Ehhez hozzájárulás egy egyszerű megfigyelés: ha az ember rosszul alszik, másnap fáradtabb lesz, kevesebbet mozog - és többet eszik. Dr. Hevesi Judit Ildikó, diabetológus szakorvos elmondta, hogy nagy létszámú csoportokon végzett vizsgálatok bizonyították a kevés alvás és a testtömegindex (BMI) közötti kapcsolatot, azaz az álmatlanság elhízást okoz. Ugyanis a kevés alvás befolyásolja az éhségérzetet szabályozó hormonokat: az étvágyat csökkentő leptin szintje alacsonyabb, míg az étvágyat növelő ghrelin szintje magasabb lesz.

 Egy egészséges férfiak körében végzett ellenőrzött vizsgálat szerint napi négyórás alvás jelentősen megnövelte a kalóriadús, magas szénhidráttartalmú ételek után érzett vágyat. A tudósok nagyon is gyakorlati problémákra keresik a válaszokat, hisz felgyorsult korunkban az alvásra szánt idő mindenütt a világon számottevően csökkent.