• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

De mi kerül ennyibe a magánorvosnál?

Lapszemle Forrás: hvg.hu

Az elszámolás sokkal inkább egyes szakmák lobbi erejét, semmint a tényleges ráfordításokat tükrözi.

A hetekig tartó várakozással járó idegeskedést takarít meg magának, aki hajlandó kardiológiai ultrahang vizsgálatra és konzultációra 30-35 ezer forintot kiadni. A mozgásszervi fájdalmakkal küszködőknek pedig nincs is más esélyük a gyors kivizsgálásra és kezelésre, mint magánpályára lépni. A szakorvosi vizsgálat 20-25 ezer forintos díjához itt már sok minden hozzáadódhat. A legkevesebb egy rutin labor, nagyjából 3500 forintért, majd az érintett testrésztől és a baj jellegétől függően CT vagy MR vizsgálat következhet, amelynek a költsége 16 ezer forinttól indulva a 60 ezret is átlépheti. A kivizsgálást követően a legegyszerűbb terápiaként ajánlott gyógytorna alkalmanként 5-7 ezer forintos kiadást jelent - írta a hvg.hu.

Míg az egészségbiztosítási alapból 36 ezer forint jár egy terhesség megszakításért az állami kórháznak, ugyan ez magánban 100 ezer forint körüli összeg. A mandula eltávolítás az előbbinél 99 ezer, az utóbbinál 150 ezer forint körül van. A korszerű képalkotó vizsgálatoknál (CT, MR) úgy kétszeres a két szféra közötti szorzó.

A szülésnél ez a különbség könnyen a négyszeresére nőhet: az Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnél a tarifa 108 ezer, magánban könnyen meghaladja a 400 ezer forintot is. (A kettő közötti különbséget persze igyekeznek áthidalni a szülő nők, nem egyszerűen hálapénz fizetésével, hanem az állami kórházban magánorvos fogadásával.)

Az egészségügyben utoljára tíz évvel ezelőtt próbálták a tényleges költségek számbavétele alapján meghatározni a tényleges ráfordításokat, de a próbálkozás hamvába holt. Úgy tűnt, a legkevésbé az intézmények voltak érdekeltek az elemzés sikerében. Így minden maradt a régiben: az elszámolás sokkal inkább egyes szakmák lobbi erejét, semmint a tényleges ráfordításokat tükrözi. Például a sebészet és a belgyógyászat régóta páriának számít a tb-finanszírozásban. A magán és az állami árak összehasonlítását az is megnehezíti, hogy az utóbbiak nem tartalmazzák az eszközök és épületek amortizációját, hiszen a beruházások – már ha csurran-cseppen belőlük – külön állami vagy uniós forrásból érkeznek.