Azoknál a fiataloknál, akik keveset mozognak, gyakrabban alakul ki depresszió, derül ki egy prospektív megfigyeléses vizsgálatból.
A vizsgálati eredményekből kiderült, hogy a 12. és a 16. életévek között a fizikai aktivitás tendenciózusan csökkent,- ami egyrészt az enyhe mozgástevékenység visszaszorulásában (5 óra 26 perc helyett 4 óra 5 perc) és az üléssel töltött idő növekedésében (7 óra 10 perc helyett 8 óra 43 perc) volt tetten érhető, írja a MedicalOnline.
Kiderült, hogy az üléssel töltött idő növekedése a depresszió fokozott rizikójával áll kapcsolatban. 12 év fölött minden egyes üléssel eltöltött óra 11,1 százalékkal emelte a CIS-R vizsgálattal meghatározott depressziós pontszámot; illetve fordítva: minden egyes enyhe fizikai aktivitással töltött óra 9,6 százalékkal redukálta azt.
Napi 15 perc sportolás - 12 éves kortól – 9,0 százalékkal tudta csökkenteni a CIS-R skálán mért pontszámot.
A vizsgálatból kiderült az is, hogy a depresszió kockázatának a csökkentése nem igényel magas aktivitásszintet, megerőltető fizikai mozgást; a lényeg sokkal inkább az üléssel töltött idő csökkentésén és az enyhe mértékű fizikai aktivitás fokozásán van.