1986-ban még csak négy veseelégtelen beteg ellátását kellett biztosítani Békés megyében.
Különös évfordulót ültek a minap a megyeszékhely dialízisközpontjában. A jubileum sajnálatos apropója, hogy Kovács Krisztián éppen húsz évvel ezelőtt vette fel első vesekezelését. A Vesebetegek és Szervátültetettek Békés Megyei Egyesületének jelenlegi elnöke tizenkilenc évesen szembesült azzal a ténnyel, hogy veséi képtelenek a mérgező anyagokat megfelelően eltávolítani a szervezetéből, ezért folyamatos kezelésre kell járnia, amely kétnaponta négy-öt óra elfoglaltságot jelent – olvasható a beol.hu portálján.
Békéscsabán 1986-ban nyílt az első dél-alföldi dialízisközpont a szegedi egyetem közreműködésével, amely 1991 után már az egész megye veseelégtelenségben szenvedő betegeit ellátta. A megyében akkor még csak négy beteg ellátását kellett biztosítani, ma már több mint kétszázan élnek vesepótló kezelésekkel. A kezdés óta mindössze százötven beteg élhetett a veseátültetés lehetőségével – tudta meg a lap meg dr. Tóth Esztertől, a nefrológiai osztály részlegvezető főorvosától.
A Békés megyei művesekezelés megalapítója elmondta, a veseelégtelenségben szenvedő betegek számának drasztikus emelkedése mögött legfőképp a cukorbaj és a magas vérnyomás áll. Mindezek mellett ¬súlyos problémát okoz, hogy ma már mindenki korlátlanul, számtalan helyen hozzáférhet gyógyszerekhez, melyek gyakori, nagyobb mennyiségű használata hosszú távon a vese károsodását okozza.
Azoknál, akik valamilyen kockázati csoportba tartoznak, a rendszeres szűrésnek kiemelt jelentősége van. Ha a háziorvos magától nem ajánlja fel, mi is kérhetjük, hogy látásvizsgálattal ellenőrizzék veséink kapacitását. Ez főleg cukorbeteg, magas vérnyomásos, túlsúlyos, dohányzó pácienseknél, illetve 50 év felettieknél rendkívül fontos.