Egy több évtizedes kutatás alapján az “éjjeli baglyok” körében 9%-kal magasabb volt a halálozási ráta, mint a többi csoportban.
Kutatók egy korábbi tanulmány nyomán most azt is bebizonyították, hogy a többlethalálozás oka nem a kronotípussal, hanem az alkohol- és cigarettafogyasztással mutat asszociációt - írja a medicalonline.hu.
Finn kutatók a Chronobiology International folyóiratban közölték azt a cikküket, amely tulajdonképpen válasz volt a UK Biobank által 2018-ban közölt angol tanulmányra, amelynek végkövetkeztetése az volt, hogy az “éjjeli bagoly” kronotípusú emberek általában rövidebb ideig élnek, mint a reggel aktívabb populáció.
A finn kutatók az állítás vizsgálata érdekében csaknem 23 ezer iker körében végeztek felmérést, és önbevallásos alapon négy csoportot különítettek el: határozottan reggeli vagy éjjeli, illetve valamelyest éjjeli és reggeli aktivitású populáció. Az 1981-2018 közötti adatsor elemzése során valóban az az eredmény született, hogy az “éjjeli baglyok” körében 9%-kal magasabb volt a halálozási ráta, mint a többi csoportban.
Viszont a kutatók azt is bebizonyították, hogy a többlethalálozás oka az ebben a csoportban lévők körében nem a kronotípussal, hanem az alkohol- és cigarettafogyasztással mutat asszociációt, tehát nem a napon belüli fő aktivitási időszak függvénye.