Miért kellett mindjárt négy nagy tekintélyű sportembert együtt gyanúba keverni?
Vajon ki lehet? Baksa? Gór-Nagy? Török? Vagy az éppen a Tisza-parti városba igazolt Szívós? Az első hiba: miért kellett mindjárt négy nagy tekintélyű sportembert együtt gyanúba keverni? Micsoda oktondi logika a vezérlő elv? A híradás először csak arról szólt, hogy a Szeged-Honvéd OB I-es vízilabda bronzmérkőzésről tíz játékost doppingvizsgálatra vittek, közülük egy olimpiai kerettag megbukott. Mivel személyiségi jog is van a világon, amíg a B-teszt nem igazolja az A-t, szólt az indoklás, addig a nevet nem teszik közzé. Nézhettünk volna tehát addig is négy játékosra gyanakvóan. Kemény Dénes szövetségi kapitány dicséretére szól, nem engedte, hogy a vétlenekre is rossz szemmel nézzenek, közzétette, hogy a szegedi 22 éves reménység, Török Béla az érintett – írja a Népszava – online.
A sportoló közleményben tudatta: "a szakorvos írta fel számomra vérnyomáscsökkentőként a Tritace HCT nevű gyógyszert, és további két alkalommal a csapat orvosa is felírta, amelyet én ez alapján szedtem." Ha ez így igaz, az már nem hiba, hanem bűn.
Török ugyanis, újságírói kérdésre - talán érdemeire való tekintettel (?) - sem árulta el szakorvosa nevét; a vízilabda válogatott csapatorvosa, dr. Gábor Antal viszont a Bors megkeresésekor közölte: "Nem tudtam róla, hogy Béla bármit szedne, így nem is figyelmeztethettem."
Sajnos, igaza van Tiszeker Ágnesnek, a Magyar Antidopping Csoport vezetőjének, amikor azt hangsúlyozza, ennél többször nem szajkózhatják az élsportolóknak, hogy mit lehet és mit nem. Ha valaki bárminemű gyógyszert szed, azt előre - tehát nem a váratlan vizsgálat napján - be kell jelenteni. Török Béla azt állítja, hogy már egy éve szedi a Tritace HTC gyógyszert. Lévén, hogy az a magas vérnyomás és nem halláskárosodás ellen hat, nem létezik, hogy ne hallotta volna meg, ilyen esetben mi a teendő.
Dehogy Török Béla ellen, pusztán a tények kedvéért kell említeni, a vízhajtót egyes sportolók, nem pusztán a fogyás érdekében szedik. A vízhajtót egyfajta fedő célzattal is használjak, mert azzal doppingszereket - egyszerűen fogalmazva - könnyebben ki lehet mosni a szervezetből, hogy éppen az egy-egy ellenőrzéskor a jeles sportoló tisztának bizonyuljon. Töröknél persze, ez nem lehetett szempont, de azért nem árt tudni, hogy ha egyszer az ő egészségét szolgáló gyógyszernek van egy vízhajtós és egy nem vízhajtós változata, akkor a vízilabdázók között inkább soványkának, mint túlsúlyosnak tűnő játékos, miért a doppinglistán tiltottat szedte?
Mint ismert, egykor Annus Adriánt és Fazekas Róbertet, az athéni olimpiai lebukásukat követően a Magyar Atlétikai Szövetség tűzzel-vassal védte. Annus még a lakására ellátogató ellenőrök elől is elbujt, Fazekas megívott X-liter vizet, de legnagyobb erőfeszítései ellenére "képtelen" volt mintát produkálni. Most meg ezek a fránya doktorok! Hát csoda, ha felmegy az ember vérnyomása?! – így fejezi be írását a cikkíró a népszava.hu sport rovatában.