• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Dr. Internet rendel – De vajon tudja, mi bajunk van?

Lapszemle Forrás: heol.hu

Egyre inkább terjed az „e-páciens" jelenség.

A 20 éves fiatalok 96 százaléka az interneten diagnosztizálja magát, majd már kialakult véleménnyel keresi fel az orvost – derül ki a legjobborvos.hu minap közzétett felméréséből. A kérdőív az internetnek az orvos-beteg viszonyra gyakorolt hatásait vizsgálta: többek közt azt, milyen szerepe van a világhálónak az orvosválasztásban, a kezelésekre való jelentkezésben, illetve a tünetekről való tájékozódásban. A kutatás eredményéből kiderül az is, szívesebben jelentkezünk online segítséggel vizsgálatra, mint telefonon – írja a heol.hu portálja.

A felmérés szerint az internetnek az orvoshoz való bejelentkezésben is fontos a szerepe, ám az orvosválasztásnál ez lényegesen kevésbé érvényesül. A 20–40 éves páciensek leginkább barátaik ajánlása alapján választanak orvost (85–90%). A 20 évesek másodsorban az internetet hívják segítségül, a 30–50 évesek pedig a háziorvosnál érdeklődnek.

Valóban gyakran előfordul, hogy a betegek az interneten olvasottak alapján felállítják a diagnózist, és a tünetekről már kevésbé szeretnek beszélni – nyilatkozta dr. Pálmai Tamás. A háziorvos elmondta, természetesen ilyenkor végighallgatják, hogy ki milyen kórképet állapított meg, de utána megbeszélik a tüneteket. Egyszerűbb betegségeknél nem ritka, hogy helyes diagnózist állapítanak meg a betegek, a már kicsit is bonyolultabb eseteknél viszont inkább az a jellemző, hogy a páciensek sokkalta súlyosabb bajra gyanakodnak a ténylegesnél. Ebben az esetben nagyon fontos, hogy megnyugtassuk az érintetteket – hangsúlyozta dr. Pálmai Tamás.

Az internetnek szerepe lehet az emberek életében az egészségügy kapcsán is, de annak meg kell találni a megfelelő helyét – vélekedett a szakember, aki hozzátette azt is, a szörfözés az interneten nem helyettesítheti az orvost, de egyik fontos feladatunk éppen az, hogy segítsük az embereket abban, miként használják az ott fellelhető információkat, például a nagyszüleink hagyományos gyógymódjait a hétköznapokban.