Soha ilyen kevesen nem mondták magukról, hogy kiváló az egészségük, mint most, csak minden 5. gyerek állította ezt magáról.
„Már 2014-18 között is rossz volt a gyerekek mentális állapota európai szinten, ezért a mostani felmérés fő témája a mentális egészség és a szubjektív jóllét volt” – mondta el a Népszavának Németh Ágnes kutatásvezető, az ELTE-PPK főmunkatársa.
A legutóbbi, 2022-es kutatásban trendszerűen vizsgálták a pszichoszomatikus tüneteket, mint például a fejfájás, hasfájás, lehangoltság. „Ezek a tünetek riasztó képet, drámai romlást mutatnak: soha ilyen kevesen nem mondták magukról, hogy kiváló az egészségük, mint most, csak minden 5. gyerek állította ezt magáról. Holott a kamaszkorban kellene, hogy a legegészségesebbek legyenek. Ugyanakkor figyelembe kell vennünk, hogy az adatokat közvetlenül a Covid-időszak után gyűjtöttük, és ez legalább részben magyarázata lehet a riasztó tendenciának” – mondta a kutatást 2004 óta vezető szakember.
Ami viszont pozitív eredmény: nemzetközi viszonylatban is kimagasló a magyar kamaszok szociális hálója, és a családi hátterüket is nagyon jónak ítélik. A jó családi kapcsolat védőtényező, ugyanakkor a szoros kortárskapcsolatok megágyaznak a szerkipróbálásoknak. „Ez a normatív krízis időszaka, amit a szülőktől való függetlenedés jellemez, az agynak a kockáztató magatartásért felelős régiója előtérbe kerül, plusz a neuroendokrin változások miatt az élménykereső és kockáztató magatartás lesz hangsúlyos.
További részletek a cikkben.