A gyógyszeradományok várható megszűnése érinti az egészségügyi intézményeket is.
Nemcsak a gyógyszercégeket sújtja a gyógyszer-gazdaságossági törvény módosítása, de a gyógyszeradományok várható megszűnése drasztikusan érinti az egészségügyi intézményeket is. A Széll Kálmán-terv ugyanis azzal számol, hogy az idén 26,3 milliárdot, jövőre 83-at, azt követően pedig 120 milliárdot kell megtakarítani a 343,5 milliárd forintos gyógyszerkasszában.
A kormány már az idén tízmilliárdos kiadáscsökkenést vár attól, hogy júliustól bevezetik a preferált referencia-ársávot, amely szerint egy adott gyógyszerterápiás csoportba tartozó készítményeknél csak a legolcsóbb kerül be a közgyógyellátotti rendszerbe, s bevezetik a nemzetközi referenciaárazást.
További 7,3 milliárd többletbevételt vár attól, hogy júliustól duplájára, 10 millió forintra nő az orvoslátogatói díj, s 20 százalékra a jelenlegi 12 százalékos speciális cégadó. De felülvizsgálják azokat a szerződéseket is, amelyekre a biztosítóval támogatásvolumen-megállapodást kötöttek a cégek.
Nagy érvágás az eddig a nemzetgazdaság húzóágazataként emlegetett gyógyszeriparnak az is, hogy a kutatás-fejlesztésre fordított költségeik 50 százalékát kaphatják csak vissza az általuk befizetett különadóból. Eddig ha a k+f beruházásuk összege elérte az általuk tb-támogatással forgalmazott termékek 20 százalékát, a k+f teljes összegét visszaigényelhették az Egészségbiztosítási Alapból. Egyelőre rejtély, hogy a megfelezett k+f költséget milyen forrásból kapják vissza.
Félő, hogy a beruházások csökkenése, illetve az orvoslátogatói díj duplára emelése miatt ezren veszítik el az állásukat. A hazai gyártók tavaly 60, a külföldi cégek 20 milliárdot fordítottak k+f-re, többféle alapkutatást is támogatnak. A világ első számú cégeként nyilvántartott Pfizer kilátásba helyezte k+f tevékenységének magyarországi beszüntetését. A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége szerint a végcélként kitűzött 120 helyett „büntetlenül" 25 milliárdot lehetne megtakarítani a gyógyszerkasszából, s az így felszabaduló összeget béremelésre kellene fordítani.