A hozzáférhető szakértők, technikusok száma is befolyásolja a szakvélemények elkészítési idejét.
Több mint hét hónap alatt készült el az igazságügyi szakvélemény, ezért nem vonták be T. Klára Petra jogosítványát egy korábbi, kokain hatása alatt történt gépkocsivezetése miatt. Így ülhetett újra drogfogyasztás után volán mögé a 26 éves nő, és okozhatta 2016 novemberében egy 85 éves férfi halálát. A Magyar Nemzet által megkérdezett szakértők szerint még akkor sem tekinthető normálisnak egy kábítószeres ügyben a szakvélemény elkészültének ilyen mértékű elhúzódása, ha tudjuk, hogy az igazságügyi szakértői rendszer súlyos létszám- és forráshiánnyal küzd. Ráadásul a lapnak küldött válaszában az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) azt állította, hogy a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények esetén a gyanúsítottak vér- vagy vizeletmintáinak a vizsgálatot végző intézetbe való érkezésétől az igazságügyi szakvélemény postázásáig átlagosan 56 nap telik el - írta a lap.
Funk Sándor addiktológus elmondta, csak nagyon egyedi okok, véletlenek miatt húzódhat egy kábítószerrel kapcsolatos igazságügyi szakvélemény elkészítése hét hónapig, a szakértők súlyos létszámhiánya ellenére. Ha például egy szakértő kórházba kerül, akkor kijelölnek helyette egy másikat, de a bíróság vagy a hatóságok be nem jegyzett szakértőktől is kérhetnek véleményt, utóbbiakat szakértő tanúknak nevezzük. Funk szerint a vér- és vizeletmintákból egy órán belül megállapítható, hogy tartalmaznak-e kábítószert. A gyorsaság indokolt is, mert szigorú protokollok vannak a minták kezelésére, például hogy hány fokon és mennyi ideig tárolhatók, amit pontosan adminisztrálni kell.
Az ORFK a lapnak küldött válasza szerint jelenleg az országban mindössze 8 aktív igazságügyi toxikológus szakértő, 4 szakértőjelölt és 15 aktív technikus vesz részt szakértői vélemények készítésében. Bár létszámhiányról ők nem írtak, azt elismerték, hogy a hozzáférhető szakértők, technikusok száma is befolyásolja a szakvélemények elkészítési idejét. További problémák a teljes cikkben