A koronavírus új mutációinak gyors terjedése miatt nem fog drasztikusan csökkenni a fertőzöttek száma 2,5 millió beoltottnál sem.
A 168.hu által megkérdezett Duda Ernő virológus professzor szerint azonban a 2,5 millió beoltott még mindig nem elég ahhoz, hogy jelentős eredményt érjünk el az új megbetegedések visszaszorításában. Arra azonban elegendő, hogy a halálozási arány jelentősen csökkenjen. A fertőzöttek számát akkor lehetne szerinte a felére szorítani, ha egymillióval több oltott embernél nyitnának ki az iskolák.
- Ha 3,5 millió oltottnál ígéri ugyanazt a kormány, akkor azt lehetne mondani, hogy a felére csökken a megfertőzhető embereknek a száma. Nem nullára, felére! Tehát ez azt jelenti, hogy miután tavaly a vírus alapváltozata 2-3 embert tudott megfertőzni most a brit variánsnál ez az érték körülbelül a duplájára fölment. Vagyis most annyira tud terjedni majd a járvány, mint amennyire terjedt tavaly ősszel – fejtette ki Duda Ernő.
Az 55 év alattiakra, akik eddig meglehetősen védettnek tűntek, most sokkal veszélyesebb az új mutáció, mint az első hullámban fertőző koronavírus. Ennek tudható be az, hogy most sok fiatalembert terít le a betegség. Az időseket pedig az átoltottság miatt már nem fenyegeti olyan mértékben a halálos vagy a súlyos lefolyás kimenetele, mint korábban. A fiatalokat azonban jobban, és mivel egyelőre - a sportolókon kívül – nem várható az ő beoltásuk, a halálozási szám ugyan csökkenni fog, de a kórházba kerülők száma nem biztos. Kevesebb halálos áldozat mellett a járvány várhatóan ugyanúgy terjed majd, mint ősszel. A mostani számokhoz képest ez kevesebb lesz, de nem lesz drasztikus különbség az őszi adatokhoz képest.