A szteroidhasználattal egyenes arányban nőtt a résztvevők pszichopata viselkedésre való hajlama is.
Két friss tanulmány szerint is nagyon rosszul hatnak az agy egészségére a szteroidok – mindegy, hogy a testépítéshez használtakról vagy az allergiára, asztmára felírt szerekről van szó. Utóbbiak hosszú távú használata depressziót, szorongást és delíriumot is előidézhet, írja a Qubit.
A szteroidhasználattal egyenes arányban nőtt a résztvevők pszichopata viselkedésre való hajlama is. Minden újabb szteroid 19 százalékkal növelte a pszichopata jegyek valószínűségét (azt a tanulmány nem vizsgálta, hogy milyen folyamatok mennek végbe az agyban).
Nem csupán a testépítéshez használt szteroidok hatnak károsan az agy egészségére, hanem a gyulladáscsökkentésre használt gyógyszerek is. Az immunszupresszív, gyulladáscsökkentő glükokortioidok fogyasztása olyan neuropszichiátriai hatásokkal járhat, mint a szorongás, a depresszió, a mániás epizódok és a delírium. Ezeket a hatásokat egy ideje már ismeri a pszichiátria, egy augusztus végén a British Medical Journal folyóiratban publikált tanulmány azonban arra is rámutat, hogy mi lehet az oka annak, hogy bizonyos glükokortikoid-használó betegek miért tapasztalnak neuropszhichiátriai tüneteket.
A kutatók a hosszú távú szteroidos gyógyszerhasználatot és a neuropszichiátriai hatásokat az abnormális agyszerkezettel és bizonyos agyterületek zsugorodásával hozták kapcsolatba. A tanulmány szerint a szisztémás kezeléssel és belélegezve kapott glükokortikoidok az agy fehérállomány-integritásának csökkenésével hozhatók kapcsolatba, ez pedig részben alátámasztja a neuropszichiátriai mellékhatásokat.
További részletek a Qubit cikkében.