Vannak olyan betegségek, amelyeknél a hűtőt is pont olyan pontosan kell zárni, mint a méregszekrényt.
Az ott tartott ételek, italok ugyanis erősen megváltoztathatják az előírt gyógyszerek hatását. E szempontból az egyik legveszélyesebb ital a grépfrútlé – mondja dr. Matejka Zsuzsanna gyógyszerész a Népszabadság Tünet című sorozatában.
Bár a vitaminban gazdag grépfrútlé fogyasztása az egészséges táplálkozás fontos eleme, ugyanakkor egy pohár grépfrútlé elfogyasztása is veszélyes lehet bizonyos gyógyszerekkel együtt (lásd táblázatunkat). A gyümölcsben lévő összetevők ugyanis gátolják a májban és a vékonybélben jelenlévő gyógyszerbontó enzimek működését (CYP3A4), ezért a kölcsönhatás következtében az ezen enzim által lebontásra kerülő gyógyszerek nem ürülnek ki a szervezetből.
A sajttal, a vörösborral és a hallal is érdemes olykor csínján bánni. Az a közös bennük, hogy az úgynevezett tiraminban gazdagok. Normál esetben a bélrendszerünkben található úgynevezett MAO-A enzim elbontja a táplálékkal bevitt tiramint, de ha ezt a MAO-A enzimet egy gyógyszer bénítja, akkor az ételekből származó tiramin bekerül a keringésbe, és hirtelen nagy mennyiségű noradrenalin szabadul fel, amiből magas vérnyomásos krízis alakulhat ki.
Baj lehet a káliumban gazdag élelmiszerek esetében is. Például a banán, a burgonya, a bab, a lencse, a borsó, a spenót és egyéb zöldségek nagyon egészségesek, de ha valaki magas vérnyomásra, vagy vízvisszatartási zavarok miatt úgynevezett „káliumspóroló" vizelethajtót szed (azaz spironolacton, amilorid hatóanyagú készítményeket), azok már együttesen túlságosan megnövelhetik a vérben a káliumszintet, ami szívritmuszavart, szívfunkciókárosodást okozhat. Részletek és továbbiak a teljes cikkben.