• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

    • Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

      Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

Egész életem erről a megyéről és a kórházról szól

Lapszemle 2022.09.19 Forrás: boon.hu
Egész életem erről a megyéről és a kórházról szól

Az ellátási protokollok mind a magán- és mind a közellátásban ugyanazok. Mindkét szférában ugyanazt az ellátást kell kapnia a betegnek.

Dr. Csiba Gábort eredetileg a történelem érdekelte, régész szeretett volna lenni, de aztán kicsit a családi hagyományhoz is igazodva az orvostudomány mellett döntött. Az orvoslásban bejárta a teljes ranglétrát, a műtősfiútól a sebész szakorvoson át a megyei kórház főigazgatóságáig. Jelenleg olyan sikeres kormány megbízatás fűződik a nevéhez, mint a berettyóújfalui börtönkórház és a Covid idején 3 hét alatt megépített kiskunhalasi Mobil Járványkórház kialakítása és működésbe helyezése. Több elismerésben is részesült. Legutóbb Borsod-Abaúj Zemplén megye legrangosabb életműdíját, a Rákóczi-láncot vehette át a megyei közgyűlés ünnepi ülésén. Ebből az alkalomból kédezte őt a boon.hu.

Mit gondol arról, hogy a megyei közgyűlés önt látta érdemesnek arra, hogy idén megkapja a megye legmagasabb kitüntetését, a Rákóczi-láncot? 

Egész életem erről a megyéről szól, azon belül pedig a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórházról, a Máltai Szeretetszolgálatról és a helyi közéletről. Kezdve onnan, hogy szinte a megyei kórházban láttam meg a napvilágot. Abban a kórházban voltam műtősfiú, később ott lettem baleseti sebész, orvos-igazgató, főigazgató. Minden oda köt, illetve ezen keresztül az egész megyéhez, hiszen a kórház elsősorban Borsod-Abaúj-Zemplén megye egészségügyi ellátásáért felelős. A Rákóczi-lánc egy életműdíj, amelyet olyanoknak adnak, akik hosszú évtizedeket töltenek el a szűkebb pátria szolgálatában. Engem 2016-ban már felterjesztettek erre a díjra, de akkor – mivel a döntéshozó közgyűlés tagja voltam – azt mondtam, hogy ha már nem leszek a testület tagja és még mindig érdemesnek tartanak rá, akkor fogom elfogadni. Érdemesnek tartottak rá.

Hogyan helyezhető el Borsod-Abaúj-Zemplén megye egészségügye és az itt élők egészségi állapota az ország egészségügyi és egészség térképén? 

Általánosságban elmondható, hogy a megye egészségügye, egészségügyi ellátása, ellátó hálózata semmivel sem rosszabb, mint bármelyik más megyéé. Intézményi ellátottság szempontjából talán még jobb helyzetben is van, mint sok más megye. A háziorvosi rendszerben, nálunk az átlagnál több a betöltetlen háziorvosi praxis. Ez egyébként nagy baj, mert a háziorvosok azok, akik elsőként találkoznak a beteggel, „kapuőr” szerepük van. Maga az egészségi állapot pedig nagyon sokszor összefügg a társadalmi-szociális helyzettel. Az alacsonyabb jövedelem, a nehezebb szociális környezet együtt járhat betegségekkel, melyek a térség jellemzőjévé válhatnak, akár a daganatos, akár a fertőző betegségek viszonylatában. Azt szokták mondani, hogy „a jó egészségpolitika alapja a jó gazdaságpolitika”. Ha a megye gazdasági helyzete javul, akkor jobb lesz a lakosság egészségi állapota is.

A megye hogy áll az orvosi-egészségügyi humánerőforrás képzés szempontjából? 

Szerintem jó helyzetben van a megye, mert magas szintű közép- és felsőfokú oktatási intézményekkel rendelkezik. Kiemelem a Miskolci Egyetem Egészségügyi Karát, melynek újra alapításában annak idején én is tevékenyen részt vettem és mindezidáig oktatója is voltam. Tehát van hol tanulni, csak legyenek olyanok, akiknek ez iránt a szakma iránt elhivatottságuk van és a képzés után az egészségügyben akarjanak dolgozni és a megyében lakni.

További részletek a teljes cikkben

Legolvasottabb cikkeink