Egy egészségügyi befektető számításai szerint egy orvos átlagos nettó havi jövedelme 1 083 519 forint
Hazánkban az egészségügyi kiadások a GDP 8%-át tették ki 2012-ben, amely összeg szinten 2166 milliárd forint volt. Ez az arány nagyjából megfelel az EU átlagnak, vagyis nem annyira drámai a helyzet, első ránézésre – állítja Lantos Csaba egészségügyi befektető, aki szerint a részletek azonban ennél árnyaltabb képet mutatnak - írja a biztosításiszemle.hu.
A hazai egészségügy állami és magánfinanszírozásáról tartott, adatokban bővelkedő előadást Lantos Csaba a MABISZ 6. nemzetközi biztosítási konferenciáján. Ebből kiderült, hogy hazánkban az egészségügyi ráfordításokat két harmadrészt (62%) az államháztartás, egy harmadrészt (38%) a magánszféra finanszírozza, szemben a magánkiadási részesedés 27%-os OECD átlagával. A magánkiadások közé a háztartások, az egészségpénztárak, a non-profit szervezetek és a vállalkozások által finanszírozott kiadások tartoznak....
Az állami orvosok nettó bére 2012-ben 86 milliárd forint volt, amihez hozzájön még a magánszolgáltatóknak számlára fizetett összeg egy része is, amit Lantos Csaba 40%-ra, vagyis mintegy 63 milliárd forintra becsül. Ennek nagyjából becslések szerint 70%-a, vagyis mintegy 44 milliárd forint a magánpraxisok nettó jövedelme. Ha ehhez hozzáadjuk a KSH által becsült mintegy 70 milliárd forintos paraszolvenciát, valamint a már említett, mintegy 144 milliárd forintos, „lakásrendelésen" szerzett bevételt, akkor az összesen 344 milliárd forintos bevételt jelent az orvosok számára.
A KSH szerint az orvosok létszáma mintegy 26 ezer főre tehető, ez alapján egy orvos átlagos nettó havi jövedelme 1 083 519 forint.
További részletek a weboldalon.