Jelenleg a romániai gyógyfürdők minden tizedik páciense külföldi.
2015-re megkétszereződhet a romániai gyógyturizmus - bizakodik Elena Udrea fejlesztési és idegenforgalmi miniszter. Szakértők becslései szerint az egészségturizmus világpiaca jövőre százmilliárd dollár lehet: Románia ebből szeretne minél nagyobb szeletet kanyarítani. Az egészségügyi minisztérium szerint Romániában találhatók Európa leggazdagabb és legváltozatosabb gyógyhatású természeti kincsei, például a gyógyvízforrások egynegyede. Ennek ellenére alig tucatnyi intézményben, kevesebb mint 3500 ágy áll a gyógyulni vágyók rendelkezésére.
Ezen változtatna a román kormány három minisztériumának összefogása. A tárcaközi megállapodás aláírásakor Elena Udrea miniszter közölte, hogy a gyógyturizmus tavalyi bevételei 250 millió euróra rúgnak. Tavaly hatvanezer külföldi vett részt romániai gyógykezelésen. A legtöbb idegen a fogászati szolgáltatások keresi, de sokan látogatják a szépészeti szalonokat, és egyre nagyobb a kereslet a román plasztikai sebészek szolgáltatásai iránt is. A bőrfiatalító kezeléseiről ismert Ana Aslan márka például turisták ezreit vonzza évente. Az említett hatvanezres szám a Romániába utazó összes turista két-három százaléka, és csupán az utazási irodáknál regisztrált látogatásokat jelenti.
Románia évek óta küzd, hogy visszaszerezze az európai idegenforgalmi piacon a helyet, amelyet a rendszerváltás után az elrontott privatizációk következtében elveszített. Az egészségturizmus ehhez jó kitörési pontnak tűnik. Jelenleg a romániai gyógyfürdők minden tizedik páciense külföldi. Cseke Attila egészségügyi miniszter szerint a romániai gyógyturizmus számára nagy lehetőség lehet a 2013-ban életbe lépő, a határokon átnyúló egészségügyi ellátásról rendelkező EU-irányelv.
A tervezet szerint a páciensek akkora térítésre tarthatnak majd igényt, amennyit az otthoni egészségbiztosítójuk fizetne az adott kezelésre. Ha az ellátás nem kórházban történik, nem lesz szükség előzetes engedélyeztetésre sem: a páciens a külföldi kezelés végeztével hazamegy, és benyújtja a számlát. Cseke Attila szerint Románia az egyik nyertese lehet az uniós irányelvnek, ha az alacsony áron kínált, magas színvonalú ellátáshoz megfelelő infrastruktúrát is hozzá tud rendelni.