• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egészségügy 2012 - Új szelek fújtak

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

A nagy átalakítás és a megszorítások éve az egészségügyben.

Új tulajdonost, központi irányítást és új vezetőket kaptak a kórházak, hosszú évek óta először jelentős béremelést az egészségügyiek, pluszforrást a patikusok 2012-ben. A gyógyszeripar szereplői, bár végül is jó hírekkel ért véget számukra az esztendő, igencsak megszenvedték azt - foglalta össze az év történéseit a Világgazdaság.

Az egészségügyi intézményekben dolgozóknak nemcsak az új tulajdonost és az új vezetőket kellett megszokniuk az idén, de kizárólag az állami intézményekre vonatkozó speciális „szabályokkal" is meg kellett ismerkedniük. Azzal például, amelyik szerint alapesetben börtönökben készült termékeket kell beszerezniük, fogvatartottak által nyújtott szolgáltatásokat kell igénybe venniük.

A kórházak államosítása mellett a bérrendezés volt az a téma, amely a legtöbbeket foglalkoztatta az idén az egészségügyben. Már a 2011-es esztendő a Magyar Rezidens Szövetség május végén elindított akciójától volt hangos: az Élhető magyar egészségügyet! mozgalom keretében fiatal orvosok felmondóleveleit helyezték ügyvédi letétbe annak érdekében, hogy a kormányzat mielőbb tegyen érdemi lépéseket az ágazatban dolgozók anyagi és munkakörülményeinek javításáért. annak érdekében, hogy a kormányzat mielőbb tegyen érdemi lépéseket az ágazatban dolgozók anyagi és munkakörülményeinek javításáért. A bérkövetelési akcióhoz időközben a Magyar Orvosok Szövetsége, a Magyar Orvosi Kamara és az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara is csatlakozott.

A kormány végül a határidő lejárta előtt nyolc nappal engedett, és augusztustól csaknem 86 ezer egészségügyi dolgozó alapbérét emelte meg 10 és 65 ezer forint bruttó közötti összeggel, januárig visszamenőleg. Miután a háziorvosok körében nagy felindulást keltett, hogy ők kimaradtak a béremelésből, az ősz során az alapellátók finanszírozását 14 százalékkal növelte. Akik valamilyen okból mindkét körből kimaradtak, de elvileg meg kellett volna kapniuk a pluszpénzt, azok még sz idln vagy a jövő év elején hozzájutnak.

Míg a gyógyszer-nagykereskedőket és az orvostechnikai eszközök forgalmazóit a kórházi adósságok, a gyógyszergyártókat a folyamatos megszorítások tették próbára 2012-ben. Már az első Széll Kálmán-terv is 83 milliárd forintos megtakarítással számolt ez évre, illetve 37 milliárd forintosra jövőre, a második változat azonban az ez évi büdzsét további 10, a 2013-asat pedig újabb 40 milliárd forinttal kurtította volna meg 2011-hez képest. A gyógyszerek támogatására 2012-ben 276 milliárd forint állt rendelkezésre, ami 30 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi büdzsé. Ráadásul a gyártókat nemcsak forráselvonásokkal, de világviszonylatban is extrém magasnak számító ágazati különadókkal is büntették.

A többi, amit már túléltünk