A szigorú szabályok ellenére viszont mégis beszivárognak ellenőrizetlen minőségű, kockázatos műkörömépítő anyagok az unió területére.
A körmöshöz járás mára bevett szokássá vált a nők körében, azonban a műkörömnek is megvannak a maga veszélyei – főleg, ha a szakember nem megfelelő alapanyaggal dolgozik. Hogy milyen egészségügyi kockázatokkal kell szembenézniük a nőknek, illetve mi a megoldás, arról a Mystic Nails ügyvezetőjét, Gyimesi Lászlót kérdezte az index.hu.
A nők a szépülés reményében megbíznak a műkörmös szakértelmében, és valószínűleg nem mindegyikük morfondírozik el azon, hogy azon termékek, amiket a körmén visel, vajon milyen hatással lehetnek az egészségére. Alapvető esetben e kockázatoknak nem kellene felmerülniük, mivel az uniós szabályok értelmében azon géllakkok és alapanyagok, amelyek nem felelnek meg az előírásoknak, azaz ártalmasak az egészségre, nem is kerülhetnének forgalomba az Európai Unió határain belül.
Ennek alapját képezi, hogy sok olyan összetevő létezik, amelyeket az uniós bizottság az egészségre veszélyesnek minősített, ezért azokat kozmetikumokban tilos használni. Érdemes kiemelni, hogy ezen anyagokat folyamatosan ellenőrzik, elemezve, hogy akár önmagukban vagy egy másik összetevővel együttesen hatva milyen következményekkel járhatnak.
A szigorú szabályok ellenére viszont mégis beszivárognak ellenőrizetlen minőségű műkörömépítő anyagok az unió területére, amelyek miatt már megkongatták a vészharangot.
Pláne az idei év elején megjelent egyik nemzetközi tanulmány ismeretében, amelyben arra hívták fel a figyelmet, hogy a műkörömépítő termékek képesek felszívódni a körömlemezen keresztül, így egyáltalán nem mindegy, hogy milyen összetevők kerülnek érintkezésbe a nők körmével. Ennek valós veszélyeiről a Mystic Nails ügyvezetője, Gyimesi László számolt be az Indexnek.
Ahogy kifejtette, amióta létezik a műköröm-alapanyag, mindig kérdőjel volt, hogy ezen termékek vajon fel tudnak-e szívódni a körömlemezen keresztül vagy sem. Eddig az volt az állásfoglalás, hogy mivel a köröm egy elhalt szaruréteg, gátat szab a felszívódásnak, ám az előbb említett tanulmányban lefektették, hogy ugyan csak részben, de bizonyos összetevők mégis képesek átjutni a körömlemezen.
A cégvezető a körömépítő termékekben lévő esetleges káros összetevők által a nőkre leselkedő legáltalánosabb egészségügyi kockázatok között emlegette a szenzibilizációt, az irritációt, illetve az allergiás reakciót, amelyek a legtöbb esetben a kezükön jelentkeznek. Kijelentve, bizonyos anyagok viszont kimondottan rákkeltőek, mutagének vagy reprodukciót gátló, tehát akár termékenységre, a magzatra mérgező hatásúak lehetnek – és egyre csak bővül a lista. A helyzet a kínai online piacterek megjelenésével vált még rosszabbá, amiken keresztül szinte bárki aprópénzért beszerezhet ellenőrizetlen műkörömépítő alapanyagokat, amelyek így özönlenek az egész unió és Magyarország területére. További részletek a teljes cikkben