• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egy 65 éves magyar szíve olyan, mint egy 85 éves svédé

Lapszemle 2023.12.11 Forrás: index.hu
Egy 65 éves magyar szíve olyan, mint egy 85 éves svédé

A belgyógyász szerint a klinikai háttérrel is rendelkező háziorvosi rendeléssel egy magasabb szintű betegellátási forma valósulhat meg.

A kistelepüléseken a legkedvezőtlenebbek az életkilátások, ebből kiindulva Zsonda László, az Amerikát is megjárt magyar belgyógyász öt éve működtet telemedicinát Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében. A tapasztalatairól az index.hu-nak számolt be.

Zsonda László patológusként a megelőzhető szívhalálokokat érintő kutatásával került ki már 1986-ban az Egyesült Államokba. Megállapította, hogy ha a sürgősségi osztályon azonnal tudják azonosítani, hogy a súlyos szívpanaszokat koszorúér-trombózis okozza, vérrög oldásával meg lehet akadályozni az esetleges hirtelen szívhalált. A Cleveland Egyetem kórházában végzett tudományos munkájáért elismerésben részesült. Annak ellenére, hogy már akkor napi ezer dollár fizetést kapott, visszatért Magyarországra, hogy a megelőzhető halálokokra vonatkozó tapasztalatait itthon kamatoztassa.

Úgy érezte, hogy a patológián szerzett tapasztalatait a megelőzésre akarja fordítani. Ezért belgyógyászszakvizsgát tett a nyíregyházi kórház belgyógyászati osztályának kardiológiai intenzívén, majd sürgősségi orvosaként többek között a súlyosabb szíveredetű panaszokkal érzők életét is próbálta nap mint nap megmenteni.

Már akkor megfigyelte az életesélyeket befolyásoló területi eltéréseket. „Akik a központi kórházhoz közel, a városban éltek, nagyobb arányban kezelhető állapotban lettek beszállítva, a távolabbi kistelepülésen élők jellemzően otthonukban hunytak el” ‒ mondta Zsonda László. Rámutatott: ezeken a pár száz fős településeken nem volt háziorvos. Ebből kiindulva létrehozta Szívőrangyal nevű szolgáltatását 2018-ban ami az Egészségügyi Informatikai Konzultációs és Telefonos Riasztásos Rendszeren alapuló telemedicina. Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében videókapcsolattal, informatikai hálózattal felszerelt rendelőkben kórházi gyakorlattal rendelkező szakképzett asszisztens fogadja a betegeket, a vizit online kapcsolaton keresztül, a szakorvos közreműködésével valósul meg, majd szükség esetén személyes orvos–beteg találkozóra is sor kerül.

Kérdésünkre, hogy ez mivel nyújt többet, mint az általunk is részletezett kormányzati telemedicinás pilotprogram, a főorvos elmondta: „folyamatos ellátásról van szó, nem heti 1-2 alkalommal érkező egészségügyi szolgáltatásról. Sátoraljaújhelyen, Szerencsen, Miskolcon, Kazincbarcikán, Sajószentpéteren, Ózdon vannak telepített praxisaik 20-20 kilométeres távolságon belül olyan településeknél, ahol nincs háziorvos, vagy a mi szolgáltatásainkat választják a betegek”.

Zsonda László határozottan hisz abban, hogy a szolgáltatás országos programmá tétele hosszú távú megoldást jelentene a tartósan alapellátás nélkül maradt területeken. Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) használatával a digitális EKG, pulzoximéter, phonendoszkóp, vércukorszint-, vérnyomásmérő által közvetített adatok eljuttatásával a vármegyei központokban tartózkodó szakorvosokat konzultációra be lehet vonni, és szükség esetén több, a területen illetékes, speciálisan képzett szakorvos tudását is igénybe lehetne venni. 

Egyfajta, a beteg számára előnyös alap- és szakellátási hibrid valósulna meg. Hónapokkal rövidülhet a ellátás azzal, hogy a beteg egyetlen komplex vizsgálat során kap diagnózist, megfelelő gyógyszert.

Továbbiak a teljes cikkben