• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egy hét, ötszáz észrevétel

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A piaci szereplőkkel zajló egyeztetés után dönt a kormány a gyógyszerkassza 120 milliárdos megkurtításának részleteiről.

A kormányzati kommunikációért felelős államtitkárság közlésének megfelelően így az erről szóló javaslat április végén kerül a kormány, majd májusban a parlament elé. Ez a magyarázata annak, hogy nincsenek részletek a gyógyszerügyről a konvergenciaprogramban.

Az egy héttel ezelőtti első találkozó óta 35 szervezet mintegy félezer oldalnyi észrevételt, javaslatot küldött a kormányzati javaslatcsomagra. Eszerint az érintettek nem támogatják, sőt kifejezetten ellenzik mind a hatósági, mind a kvázi referenciaár alkalmazását. Átmeneti intézkedésként elfogadják, hogy a 12 százalékos extraadót még idén júliustól 20 százalékra, az orvoslátogatói díjat pedig ötről tízmillió forintra emeljék. A gyártókkal a múlt héten ismertettet intézkedésekben a 12 százalékos befizetést csak 18 százalékra növelték volna.

Az új változat kétszázalékos többletéből úgynevezett innovációs alapot hozna létre a kormány, melyet - a jelenlegi elképzelések szerint - a hazai gyógyszergyártás fejlesztésére fordítanák.

A kormányzati kommunikációs államtitkárság tájékoztatása szerint „a betegszervezetek általánosságban egyetértettek a beteg-együttműködést, az egészségtudatosságot támogató, a gyógyszerfelhasználást ésszerűsítő és a kidobott gyógyszerek mennyiségét lényegesen csökkentő elképzelésekkel is. A támogatáspolitikai intézkedések kapcsán valamennyi érdekelt fontosnak tartotta a megfelelő ösztönzők beépítését a rendszerbe".

Ám, hogy pontosan ki, mit ért a fenti mondatok alatt, egyelőre nem derült ki. A kormány ugyan hangsúlyozza, hogy a 120 milliárd forintos elvonást a betegterhek növelése nélkül szeretné megoldani, csakhogy ezt a matematikai képletet még nem sikerült felállítania. Tény, ennek egyik feltétele, hogy az orvosok a lehető legolcsóbb gyógyszert írják fel valamennyi betegnek. Ez a megoldás abszurd, még azzal együtt is, hogy a kormányzati kommunikációs iroda szerint ebbéli törekvésüket segítheti az új háziorvosi ösztönző rendszer, amelyben hárommilliárdot osztanak szét azon orvosok között, akik javítják a praxisukhoz tartozók körében a szűrés, a krónikusbeteg-gondozás valamint a gyógyszerfelhasználás hatékonyságát.