A mikrotű anyaga lassan bomlik le a szervezetben, és ez teszi lehetővé a hatóanyag fokozatos felszabadulását.
Amerikai egyesült államokbeli biomérnökök egy olyan fogamzásgátló tapaszt fejlesztettek, amit a nők orvosi segítség nélkül, otthon is alkalmazhatnak. A mikrotűs felületű tapaszt elegendő havonta egy alkalommal a bőrre ragasztani ahhoz, hogy a nem kívánt terhességektől való védelem biztosított legyen - írta a Nature Biomedical Engineering nyomán a Pharmaonline.hu.
Az újonnan fejlesztett tapasz felszínét több száz, D,L-tejsavból, politejsavból és glikolsavból álló mikrotű borítja. A bőrre tapasztást követően ezek a mikrotűk gyakorlatilag fájdalommentesen a bőrbe hatolnak. Amikor a nő a tapaszt néhány másodperc elteltével eltávolítja a bőre felszínéről, akkor a mikrotűk „beletörnek” a bőrébe. A mikrotű anyaga lassan bomlik le a szervezetben, és ez a fokozatos lebomlás teszi lehetővé a belé inkorporált levonorgesztrel – mint szintetikus progeszteron-analóg – fokozatos felszabadulását.
Patkányokon végzett farmakokinetikai vizsgálatok alapján a mikrotűk fokozatos lebomlása, és így a levonorgesztrel kontrollált felszabadulása eredményeként több mint 30 napon keresztül a levonorgesztrel terápiás koncentrációja jelen van az állati szervezetben. Humán vizsgálatok egyelőre még nem történtek a mikrotűs fogamzásgátló tapasszal.
A fejlesztő kutatók szerint a mikrotűs tapasz tovább fejleszthető. Célként tűzték ki, hogy annak az egyszeri néhány másodperces „felragasztása” 6 hónapon keresztül gátolja meg az ovulációt.