Elképzelhetetlen, hogy a Honvédkórház menedzsmentje és a honvédelmi miniszter tudomása nélkül kerülhetett sor a beavatkozásra.
A Ruszin-Szendi Romulusz ügyről készült kormányzati (KEHI) jelentés egy tábornok egyszerű zsírleszívásánál nagyobb problémákra is rávilágít – derül ki a védett személyek ellátását ismerő forrásainkkal folytatott beszélgetésekből, írja a Népszava online.
Több, védett személyek ellátásában jártas szakember is hangsúlyozta, hogy az Észak-Pesti Centrumkórház – Honvédkórházat alapvetően a rend jellemzi. Ez az ország talán legaprólékosabban szabályozott intézménye. Elképzelhetetlen, hogy a KEHI (Kormányzati Ellenőrzési Hivatal) jelentésében taglalt két évvel ezelőtti tábornoki zsírleszívásról ne tudott volna az intézmény menedzsmentje, illetve a honvédelmi miniszter, s az az ő ellenükre történhetett volna.
Egyik forrásunk úgy fogalmazott:
elképzelhetetlen, ha belép egy magas rangú tábornok a Honvédkórház épületébe, arról ne tudna a főigazgató. Ha pedig olyan beavatkozásra van szüksége, ami nem tartozik a közfinanszírozott ellátások közé, akkor arról a felettesei is értesülnek.
A jog esetenként további politikai vezetők beavatását is előírja. A VIP-ellátásra jogosult személyek egészségügyi ellátását is szabályozó nyilvános rendelet ugyanis úgy fogalmaz, hogy a védett személy a számára szükséges egészségügyi ellátáshoz kapcsolódó egyéb ellátáshoz is hozzáférhet, ha ezt kéri, és ha ahhoz a kormányzati munka összehangolásáért felelős miniszter hozzájárult.
Aggasztó ebben a jelentésben az is, hogy az eset után több mint két évvel kerül nyilvánosságra, ami megkérdőjelezi, hogy milyen belső ellenőrzés van abban a kórházban, amely egyébként évek óta kiemelkedő, milliárdos tartozásokat halmoz fel időről-időre.
Ez az adósság akár elfedheti, hogy itt a VIP-páciensek rendszeresen kapnak a tb-nél nem elszámolható, így a közfinanszírozásban nem elérhető szolgáltatásokat.
A közpénzkezelést tekintve nem megnyugtató az sem, hogy egy visszásságot föltáró ellenőrzéshez az kellett, hogy a rezsim egyik vezetője átálljon a politikai „túlsó oldalra”. Önmagában emiatt nehéz eloszlatni azt a gyanút, hogy a most nyilvánosságra hozott „tényfeltárás” is csak emiatt indított bosszú része.
További részletek a nepszava.hu-n.