Többen azért kérdőjelezik meg az oltások biztonságát, mert nagyon gyorsan halad a fejlesztésük, de Kemenesi szerint emiatt egyáltalán nem kell aggódni.
A koronavírus lökést adott az oltásellenes mozgalmaknak – hangzott el a Political Capital témában rendezett konferenciáján. Kemenesi Gábor virológus szerint a védekezés társadalmi kérdés, a koronavírus pedig nem vicc. Ha halmozódik egy területen, káoszba dönti a régiót, írja a hvg.hu.
em megy a biztonság rovására, ha felgyorsítják a koronavírus elleni vakcina fejlesztését – mondta Kemenesi Gábor virológus a Political Capital konferenciáján, ahol a koronavírussal kapcsolatos álhírekről és az oltásellenességről volt szó.
A koronavírusról és a fejlesztés alatt álló vakcinákról rengeteg tévhit kering, pedig sokan azt gondolták, hogy a Covid-19 elhozza majd a vakcinaellenes mozgalom végét. A valóságban ennek pont az ellenkezője történik: a járvány az egész világon, így Magyarországon is lökést adott az oltásellenes mozgalmaknak - mondta Krekó Péter, a Political Capital ügyvezető igazgatója.
Kemenesi Gábor virológus szerint a problémát a legtöbb ember fejében az okozza, hogy jelenleg 160 vakcinaprojekt van, melyek többféle technológiára épülnek. Az információk sokszor korán mennek ki, félreértelmezik őket, ami zavart kelt az emberekben, hiszen mindenki arra kíváncsi, mikor lesz vakcina.
Többen azért kérdőjelezik meg az oltások biztonságát, mert nagyon gyorsan halad a fejlesztésük, de Kemenesi szerint emiatt egyáltalán nem kell aggódni. A vakcinafejlesztés egyrészt azért gyors, mert rengeteg pénz ömlik bele, másrészt bizonyos fázisokat összesűrítenek, a laboratóriumok már a járvány előtt is létrehoztak szövetségeket, és leosztották egymás között a munkafázisokat.
Kemenesi szerint a klinikai vizsgálatokat is biztonsággal is fel lehet gyorsítani: az első kettőt például „részben egymásra lehet csúsztatni”. A harmadik fázisnál pedig – melynek lényege, hogy több tízezer emberen vizsgálják, hogyan hat a vakcina és van-e mellékhatása – megtehetik a kutatók, hogy nem két évig, hanem mondjuk hat hónapig vizsgálják a hatásosságát.
A beszélgetésen Prinz Gyula belgyógyász, infektológus úgy vélte: a járvány elején a rettegés tartotta otthon az embereket és szívesebben vették tudomásul a korlátozó intézkedéseket, később viszont a társadalom nagy része ki akart engedni. Az elmúlt hónapokban azonban sok minden változott Magyarországon: megnőtt a PCR tesztelés lehetősége, az igazolt eseteket lehet otthoni karanténba küldeni, főleg a fiatalok fertőződnek és a terápiában is sok előrelépés történt.