Az EU tagországaiban jelenleg a jogi szabályozás nem engedélyezi GM-növény és -állatfajták közforgalmát.
A GMO-k a genetikailag módosított szervezetek közöttük elsősorban a növényfajták térhódítása világszerte rohamos tempóban folyik. Csaknem ilyen mértékben nő e módszer híveinek, támogatóinak, illetve ellenzőinek és üldözőinek tábora is. Valójában maguk a géntechnológiai módszerek, amellyel módosított élő szervezeteket lehet előállítani, azon a tudományos felismerésen alapulnak, hogy az öröklődés során az információt hordozó molekuláris rendszert nem ivaros módon, vagyis nem a haploid molekulák kettőződésével, hanem az élő szervezet DNS-ét érintő beavatkozással változtatják meg – olvasható a vg.hu portálján.
A GMO alkalmazásának, közöttük a növények termesztésének előnyei: olyan tulajdonságok tervezett kialakítása élő szervezetekben, amelyeket hagyományos nemesítéssel nem, vagy csak hosszú évek, évtizedek alatt lehetne megvalósítani. Ilyenek az abiotikus és biotikus rezisztencia (az élő és az élettelen hatásokkal szembeni ellenállás), a megnövelt termőképesség, egyes minőségi paraméterek (fehérje, olaj, szénhidrát) javítása, de e körbe tartoznak a közvetlen ipari és gyógyszerészeti hasznosítások (például enzimek, inzulin) előállítása mikroorganizmusok segítségével.
Táplálkozási, beltartalmi veszélyek, például egy új élő szervezettel a legtöbb esetben új, addig nem létező vegyületeket hoznak létre (például fehérjéket), amelyek élettani hatása nem ismert.
A GMO alkalmazásának, illetve tiltásának természetesen gazdasági vonzatai is lehetnek. A GMO tiltása, vagyis egy ország, vagy egy terület GMO-mentességének igazolható volta piaci előnyöket, és ez által gazdasági hasznot jelenthet a termelők számára olyan országokban, ahol a fogyasztók között jelentős a GMO-t elutasító vásárlói szegmens. Mindkét terület, vagyis mind az alkalmazás, mind a tiltás gazdasági előnyeivel kapcsolatban ez ideig csak becslések láttak napvilágot.