A tengerentúli rekombináns variáns egyelőre nem ad okot semmiféle pánikra, de több adat szükséges, hogy jobb képet kapjunk róla.
A Kínában robbanásszerűen terjedő koronavírus az európaiakra kevésbé veszélyes, köszönhetően a harmadik, emlékeztető oltások felvételének – idézte a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának adjunktusát az Infostart. Kemenesi Gábor víruskutató szerint várható volt, hogy Kínában nagyon komoly terjedést fog mutatni a koronavírus, miután a korábban épített „gátat” hirtelenjében lebontották. A víruskutató szerint Kínában az oltakozás strukturáltsága sem megfelelő, vagyis egyáltalán nem történt meg a felkészülés az omikronra. Emlékeztetett, az úgynevezett booster oltásoknak hatalmas jelentőségük volt, és azok voltak igazán jól védettek például idehaza is, akik felvették a harmadik vakcinát.
Kemenesi Gábor az omikron Egyesült Államokban felbukkant új változatáról azt mondta, hogy egy úgynevezett rekombináns variánsról van szó, ami két alvariáns – genom szegmenseinek a – keveredéséből alakult ki. A víruskutató szerint ez várható volt, és biztosan voltak eddig is hasonló verziói a vírusnak, a mostani csak annyiban érdekes, hogy kezd teret nyerni. „De azt már megszoktuk ettől a vírustól, hogy minden évben egyszer-kétszer olyan új variáns jelenik meg, hogy az valamilyen oknál fogva jobban tud terjedni, mint az előzők” – fogalmazott az adjunktus, hozzátéve: arra egyelőre semmi sem utal, hogy súlyosabb lenne, pláne, hogy képes lenne kikerülni a vakcinát.
Az új variánsok megjelenésében a tanulsága mindig az, hogy a tudománynak idő kell ahhoz, hogy a teljes kockázatot felmérje, hiszen számos nagyon összetett kísérlet kell ahhoz, hogy meg lehessen válaszolni, mire is képes – jegyezte meg Kemenes Gábor, megismételve: a tengerentúli rekombináns variáns egyelőre nem ad okot semmiféle pánikra, de több adat szükséges, hogy jobb képet kapjunk róla.