Egyre jelentősebbek a különbségek a lakossági egészségi állapotában.
A társadalmi egyenlőtlenségek nyomán egyre jelentősebbek a különbségek a lakossági egészségi állapotában, ami az egyik alapvető akadályává vált Magyarország gazdasági teljesítőképességének, hosszú távú társadalmi fejlődésének, de még politikai stabilitásának is – idézi egy friss tanulmány nyomán a vg.hu.
„Az egészség-egyenlőtlenségek és az egészség társadalmi meghatározói Magyarországon" című, egyelőre még nem véglegesített jelentésből annak egyik szerkesztője, Orosz Éva, az ELTE Egészség-gazdaságtani Kutatóközpont vezetője idézett egy közelmúltbeli konferencián. A kutató hangsúlyozta: a közpolitika nem vesz tudomást a társadalmi egyenlőtlenségek és a mélyszegénység növekedésének a problémájáról. Ez különösen aggasztó akkor, amikor ezek a társadalmi különbségek az emberek egészségi állapotában is leképeződnek.
A kutatók megállapították, hogy a társadalom polarizációja, a jövedelmi egyenlőtlenségek növekedése, a társadalmi hátrányok koncentrálódása nyomán felerősödött a depriváció generációk közötti átörökítésének folyamata. 2012-ben a lakosság 56 százaléka élt hátrányos anyagi helyzetben, 37 százaléka súlyos anyagi kirekesztettségben. Az érintett gyermekek egész életpályáját befolyásolja az ország bizonyos térségeiben az inaktivitás „szubkultúrája", valamint a szegénység. 2012-ben 17 évnél fiatalabb gyerekek 26 százaléka élt jövedelmi szegénységben.