A problémás ivók alig tíz százaléka áll orvosi kezelés alatt. Van startégia, de nem nyilvános.
A szakemberek továbbra is várják az egyeztetést az alkoholstratégia kidolgozásáról, mert ez egyelőre nem történt meg – mondta el a magyaridők.hu-nak Demetrovics Zsolt, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pszichológiai Intézetének addiktológus professzora. A szakember szerint az alkoholizmus és a túlzott fogyasztás hazánkban az egyik, ha nem a legnagyobb népegészségügyi probléma, amelynek megoldására évtizedek óta egyik kormány sem tett lépéseket.
– Toleráljuk az ivászatot, nem tekintjük problémának, így érthetőbb, hogy egyik kormány sem tett komolyabb erőfeszítéseket a gond megszüntetése érdekében, hiszen nincsen rajta társadalmi nyomás – mondta a pszichológus. Pedig erre nemcsak azért lenne szükség, mert az alkohollal összefüggésbe hozható megbetegedésekben, halálozásban, és az egy főre eső alkoholfogyasztásban és -mérgezéses esetekben is világvezetők vagyunk.
Demetrovics Zsolt szerint nincs megbízható, pontos adat, de a problémás ivók száma valahol egymillió körül lehet. Ennek ellenére csak nagyon kevesen ismerik fel, hogy betegek: becslések szerint a rászorulók kevesebb mint tíz százaléka áll valamilyen orvosi kezelés alatt.
Korábbi sajtóhírek szerint a nemzeti alkoholprogramot 2014-ben az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyi államtitkárságának koordinálásával az Országos Addiktológiai Centrum dolgozta ki, de az anyag nem nyilvános.