• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egyik oldalon fásultság, kiégés – a másikon csatázik a MOK és BM

Lapszemle 2025.01.27 Forrás: hirklikk.hu
Egyik oldalon fásultság, kiégés – a másikon csatázik a MOK és BM

"Az orvosok kiégettségének oka részben a túlterheltségre, részben rendszerszintű problémákra vezethető vissza.

A jelenlegi egészségügy olyan, mint egy süllyedő hajó, amelyiken lékek egész sora keletkezett, s hiába próbálják betömni az egyiket, a másikon tovább ömlik be a víz, és a hajó egyre jobban süllyed. Ezzel a hasonlattal érzékeltette a helyzetet a Hírklikknek adott interjúban dr. Szijjártó László győri főorvos, a MOK Győr-Moson-Sopron megyei elnöke a Magyar Orvosi Kamara és a Belügyminisztérium vitája kapcsán.

Ezek szerint minden rendben van, az orvosok alaptalanul panaszkodnak?

Semmi sincs rendben! Tapasztalatom szerint, mindenhol nagyon túl vannak terhelve az orvosok, de erről egy alapos felmérést is készítettünk nálunk, a megyében. A Covid-járvány után, a különböző szakmában dolgozó kollégák között vizsgáltuk meg, hogy kinek, milyen mértékű a kiégettsége. Olyan hitelesített módszerekkel dolgoztunk, amiket különböző hasonló publikációkban világszerte alkalmaznak. Igaz, hogy csak egy megyében vizsgálódtunk, de a tapasztalatokat akár országosan is általánosíthatjuk: az orvosok kiégettségének oka részben a túlterheltségre, részben rendszer szintű problémákra vezethető vissza. Szélsőséges körülményeket vettünk alapul, borzasztó volt a járvány, azokat az egészségügyi dolgozókat, akik a sürgősségi és az intenzív osztályokon látták el a betegeket, mind lelkileg, mind fizikailag példátlanul igénybe vette. Az úgynevezett kiégés nem kímélte a fiatal orvosokat, de még a rezidenseket sem.

A minisztérium finanszírozási számokkal érvel, miért nincs igaza a MOK-nak, amikor elégedetlenek az orvosok munkakörülményeivel.

A hivatali felsővezetés csupán a számokat nézi, a számok csak egyfajta valóságot tükröznek, de mire eljutnak magasabb szintekre, már torzított képet mutatnak. Az igazi problémák a betegek ellátásakor derülnek ki, ott szembesülünk a keretszámokkal, amelyektől az intézmény vezetése vagy hajlandó eltekinteni, vagy ragaszkodik azokhoz. Senki nem állítja, hogy a kormány nem fordít pénzt az egészségügyre, de azzal revolverezni az orvosokat, hogy hány milliárd ment el erre, arra, amarra, csak parasztvakítás. A betegágyak mellett azt látjuk, hogy konkrétan nincsenek orvosok, szakápolók, akik pedig talán jelentkeznének, azokat nem fizetik meg. Azt látom, hogy nem kötik meg időben a szerződéseket, mindig mindennel késlekednek. Azt látom, hogy nem tudnak embert küldeni az egyik kórházból a másikba, ha valahol ki kellene segíteni a személyzetet. Szóval a magyar egészségügy borzasztóan rossz állapotban van, és ezt nem lehet eltakarni kimutatásokkal. Ezt úgy is mondom, mint kórházi gyakorló orvos, aki 30 éve dolgozik a szakmában, köztestületi tisztséget is viselek, Hollandiában is dolgoztam, ahol elismerten fejlett az ellátórendszer. 

Továbbiak a teljes cikkben