A kórházak rendszeresen egymásra licitálnak, különösen a hiányszakmákban, a dolgozók pedig oda mennek, ahol többet kereshetnek.
Több mint harmincöt százalékos a különbség az orvosbérekben a megyék között, Budapesten pedig még ennél is jelentősebb, 140 százalékos eltérés is van a teljes munkaidőben foglalkoztatott doktorok bruttó fizetésében egyes intézmények között – közölte nemrég egy konferencián Boncz Imre, a Pécsi Tudományegyetem professzora, idézte a magyaridők.hu.
Előadásából kiderült, hogy míg a megyék közül Komárom-Esztergomban átlagosan több mint 554 ezer forintot keresnek az orvosok havonta, Pest megyében a havi jövedelmük nem éri el a 410 ezer forintot. Budapesten orvosként a büntetés-végrehajtás intézeteiben lehet a legjobban keresni, itt a havi jövedelem megközelíti a 783 ezer forintot, míg például a Sportkórházban alig haladja meg a 324 ezret. Az adatok persze kizárólag a legális jövedelmeket tartalmazzák, és arról nem adnak információt, hogy mennyit dolgoznak az adott havi fizetésért az egyes területeken a doktorok.
A nővérfizetéseket a professzor nem vizsgálta meg részletesen, csak a klinikai központokat illetően számolt be adatokról. Míg a fővárosban meghaladja a 268 ezer forintot a szakdolgozók átlagos bruttó havi jövedelme, Szegeden az csak 225 500 forint. Az orvosok, szakdolgozók természetesen élnek is a fizetéskülönbségek adta lehetőségekkel, és ha tehetik, oda mennek, ahol többet kereshetnek.
A kórházak pedig rendszeresen egymásra licitálnak, különösen a hiányszakmákban, mint az aneszteziológia, a traumatológia vagy a sebészet, baleseti sebészet, csak hogy működtetni tudják az osztályokat és a szakrendeléseket.
Svébis Mihály, a Magyar Kórházszövetség elnöke lapunknak megerősítette: a jelenség gyakori, a helyzet egyelőre kezelhetetlen. A kollégák a kiemelt díjazásért akár több mellékállást is vállalnak a pihenőidejük rovására. Ennek úgy lehetne gátat szabni, ha országosan maximalizálnák az ügyeleti és készenléti díjakat.