Még régiós összevetésben is sokan veszítik életüket itthon úgy, hogy vagy megelőzhető, vagy kezelhető lenne a halálukat okozó betegség.
Az elmúlt 20 évben durván egymillió magyar veszítette úgy az életét, hogy meg lehetett volna menteni. Bár az elkerülhető halálozások száma évről évre csökken itthon, nemzetközi összevetésben sajnos így is rendkívül magas. Márpedig ez a mutatószám kifejezetten fontos indikátor, amely jól mutatja egy egészségügyi rendszer hatékonyságát - foglalkozott a témával a G7.hu az Elmúlt 20 év című sorozatának legújabb írásában.
Az elkerülhetőnek minősített halálokok listája nem fix, az orvostudomány fejlődésével időről-időre bővül. Az Eurostat által elfogadott listán jelenleg 29 különböző betegség szerepel, amelyek közül azonban az ischaemiás szívbetegségek szerepe vitatott. Ez utóbbinak a magyar adatok szempontjából egyébként elég nagy jelentősége lehet, nálunk ugyanis ez sajnos rengeteg ember halálát okozza.
Az OECD számaiból jól látszik, hogy hiába csökkent látványosan az elkerülhető halálozások száma Magyarországon az elmúlt 20 évben, még régiós összevetésben is sokan veszítik életüket itthon úgy, hogy vagy megelőzhető, vagy kezelhető lenne a halálukat okozó betegség.
Ha az Eurostat adatait nézzük, nagyon hasonló kép rajzolódik ki. A megelőzhető halálozás 2018-ban az egész Európai Unióban nálunk volt a legmagasabb, a kezelhető halálozás pedig csak négy országban (Romániában, Bulgáriában, Lettországban és Litvániában) volt nagyobb, mint nálunk. Azaz Magyarország mindkét kategóriában rosszul teljesít, ami az egészségügy több területén, és a lakosság egészségtudatosságának fejlesztésében egyaránt problémát jelez. Továbbiak a teljes cikkben