Egynapos operációk: Nem zökken a páciens életritmusa, kényelmesen gyógyulhat a családja körében.
tAz elmúlt egy évben tizenhatezerrel emelkedett az egynapos műtétek száma a kórházakban. Az aktív fekvőbeteg-szakellátás keretében ugyanis már minden egynapos beavatkozást finanszíroz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. A leggyakoribb műtétek: szemlencse- beültetés, terhességmegszakítás, vesekőzúzás, szívkatéterezés, ízületi tükrözés, sérvműtétek, visszérműtétek - írta a szabadföld.hu.
Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász arra hívja fel a figyelmet, hogy ha a várólistás betegek egy részét ellátják „egynaposban", az intézmények a beavatkozások 180 ezer forintos alapdíjának plusz 10%-át is megkapják: – A kormányzat minden esztendőben elkülönít erre a célra 5 milliárd forintot. Az egészségügyi szolgáltatók a múlt évben alig, viszont az idén már jobban kihasználták ezt a keretet. Ugyanakkor itthon a műtéteknek még mindig csak tíz-tizenöt százaléka „egynapos", pedig többszörösére lehetne növelni az arányt.
– Akár ötven százalékra is! Csakhogy számos kórházban úgy gondolkodják: nem éri meg vesződni az egynapos operációkkal, amelyekhez külön műtő kell, nincs elég sebészük és ápolójuk, s az adminisztráció is szigorú – magyarázza Sinkó Eszter.
Nem mellesleg: a hálapénz is gátolja az egynapos beavatkozások elterjedését. Hány olyan esetről hallottunk már, amikor a paraszolvenciás beteget napokig a kórházban marasztalták, holott erre semmi szükség nem volt? Viszont a páciens ily módon azt érezheti, hogy érte mindent megtesznek. Voltaképp a feleslegesen bent töltött idő „váltható meg" a zsebbe adott plusszal.