A gyerekkori sok ülés a szív megnagyobbodásához vezet, ami növeli a szív-és érrendszeri betegségek.
Sokat hallani, olvasni az ülőmunka egészségügyi következményeiről, azonban elsősorban a felnőttekre vonatkoztatva. Egy új kutatás viszont a gyerekekre fókuszált, és kiderült, ha a kicsik sokat ülnek, az számukra is fölöttébb kockázatos - írja a hvg.hu.
Azt gondolnánk, akkor biztos nem kerül bajba a gyerek, ha szépen ücsörögve olvas vagy valamilyen digitális eszközön pötyög, azon néz taralmat. Persze elesni nem fog, nem fogja összetörni magát, azonban hosszabb távon már komoly negatív következményei lehetnek annak, ha sokat ül.
A Bristoli és Exeteri Egyetem, valamint a Kelet-Finnország Egyetem szakemberei egy átfogó kutatásba 1682 gyereket és serdülőkorút vontak be, hogy kiderítsék az ülés, illetve a mérsékelttől az erőteljesig terjedő mozgás hatását a szívre. Vizsgálatuk a világ legnagyobb és leghosszabb követéses, gyorsulásmérővel mért mozgásviselkedési megfigyelése volt. Rengeteg laborvizsgálatot végeztek, továbbá számos kapcsolódó tényezőt figyelembe vettek, így a társadalmi-gazdasági helyzetet, a szív- és érrendszeri betegségek családi anamnézisét, a vérnyomást, a pulzusszámot, a dohányzási szokásokat.
Amit végül találtak az nem túl szívderítő: a gyerekkori sok ülés a szív megnagyobbodásához vezet, ami növeli a szív-és érrendszeri betegségek és az ezzel kapcsolatos halálozás kockázatát, és mindez független volt az elhízástól vagy a magas vérnyomástól.
További részletek a cikkben.