Stagnáló dobozszám, csökkenő jövedelmezőség és növekvő forgalom jellemzi a 2020-as támogatott vényköteles gyógyszerpiacot.
Összességében 2020-ban, a koronavírus évében is folytatódott a támogatott vényköteles forgalom bővülésének 7 éve tartó trendje, igaz, ez a forgalmi bővülés stagnáló dobozeladással párosult - állapítja meg a Hiflylabs elemzése, melyet a napi.hu ismertetett.
A 2020-as forgalmi érték 5,2 százalékkal növekedett a 2019-es évi 531,3 milliárd forintos gyógyszereladásokhoz képest. Az eddig évekig csúcstartó 2011. évi 501,7 milliárd forintos forgalmat 2019 után 2020-ban is sikerült felülmúlnia a vényköteles gyógyszerforgalomnak. Ugyanakkor az elmúlt néhány év leforgása alatt a forgalom és az eladott dobozszám növekedési ütemei között szétválás látható.
A forgalom és az eladott dobozszám közötti olló nyílását jól illusztrálja, hogy míg 2006-ban az átlagos eladott dobozra jutó forgalom 2 175 forint volt, ez az érték tavaly már 3 020 forint körül alakult.
Egy piacgazdaságban a termékek árai szüntelenül változnak, egyesek felmennek, mások lemennek. Azonban ezek a jelenségek nem figyelhetőek meg egyértelműen a támogatott vényköteles gyógyszerpiacon, ami sok szempontból nem számít szabályos piacnak. Más piacoktól eltérően itt az árakat nem tisztán a kereslet és a kínálat dönti el, hanem a megfelelő hatóságok határozzák meg. Az adatok alapján megállapítható, hogy a támogatott vényköteles gyógyszereket a lakosság évről-évre magasabb áron tudja csak beszerezni, amit szerencsére az állami támogatások mértéke párhuzamosan lekövet - kommentálja az adatokat Virág Zsolt, az adatok elemzését végző Hiflylabs igazgatósági elnöke.
A gyógyszerforgalom regionális megoszlásának vizsgálatából kiderült, hogy a forgalmi adatok kis eltéréssel, de a népességgel arányosan alakultak. 2020-ban a teljes eladások csaknem egyharmadát az ország közepe, Budapest és Pest megye adta. További adatok a cikkben