A Belügyminisztérium szerint a teljesítményfinanszírozás fokozatosan, várhatóan 2022 harmadik negyedévétől állítható vissza a kórházakban.
Térdprotézis-beültetésre több mint 10 ezer embernek van szüksége, a várakozási idő a hivatalos adatok szerint 246 nap. Csípőprotézisre nyolc és fél ezer ember vár 143 napig. Szürkehályog-műtétre 17 és fél ezer embernek lenne szüksége. Erre a hivatalos kimutatás szerint "csak" 62 napot kell várni. Hogy baj van, azt Pintér Sándor belügyminiszter is látja, aki az új Orbán-kormányban már az egészségügyért is felel. Parlamenti bizottsági meghallgatásán a többi közt egy új rendszer kiépítését hangsúlyozta.
Lénárd Rita, a Magyar Orvosdi Kamara alelnöke szerint a szerkezetátalakítás alapján kell egy regionális ellátást megszervezni. Olyan kórház kell, ami nem küldi tovább a beteget, hanem el tudja látni, ehhez centrumok kellenek.
Ficzere Andrea visszautasítja azokat a hangokat, melyek szerint a hálapénz kivezetése és az átlagfinanszírozás visszavetette az orvosok műtéti kedvét. A MOK alelnöke azonban másképp látja.
"Jelen helyzetben az intézmények átlagfinanszírozást kapnak, ami egy adott összeg egy adott intézmény számára, akkor is, ha végez műtétet, akkor is, ha nemigen. Ez azt jelenti, hogy az intézmény nem érdekelt abban, hogy egy nagyobb teljesítményt adjon" - vélekedett Lénárd Rita. Mert ha túl sokat műt, vagyis túl sokat költ, tulajdonképpen a kórház adósságát növeli. Ennek megakadályozására hozta létre még a negyedik Orbán-kormány a várólistacsökkentő 13,6 milliárd forintos csomagot.
A BM egészségügyért felelős új államtitkára, Takács Péter ugyan nem nyilatkozott a Heti Naplónak, de írásban elküldött kérdéseikre válaszolva a minisztérium sajtófőosztálya részletesen kifejtette, hogy 2022 végéig mire költhető ez a pénz. A BM leveléből az is kiderül, hogy a kórházak eddig a 13,6 milliárdnak csak kis részét hívták le. A Belügyminisztérium szerint a teljesítményfinanszírozás fokozatosan, várhatóan 2022 harmadik negyedévétől állítható vissza a fekvőbeteg-ellátó intézményekben.