• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Egyre jobban, de nem egyformán bízunk az oltásokban

Lapszemle 2021.03.31 Forrás: atlatszo.hu
Egyre jobban, de nem egyformán bízunk az oltásokban

A visegrádi országok közül az oltási hajlandóság Szlovákiában és Magyarországon a legmagasabb. 

Aki jobban bízik a kormányában vagy az egészségügyi hatóságában, az valószínűbb, hogy beoltatja magát – többek között ez derül ki a Political Capital megbízásából a négy visegrádi országban készült kutatásból. Az oltásellenesség aránya örvendetesen csökkent az utóbbi hónapokban Magyarországon, miközben továbbra is népszerűbbek a nyugati vakcinák. A négy vizsgált ország lakossága hasonlóan vélekedik az oltásokról, de Csehországban jóval kevésbé határozott az oltáspárti vélemény, Szlovákia pedig az orosz vakcina iránti kiemelkedő bizalmával tűnik ki - írja az atlatszo.hu.

A Political Capital a négy visegrádi országban készített átfogó közvélemény-kutatást a lakosság oltási attitűdjeiről és különböző összeesküvés-elméletekre való fogékonyságáról. Első elemzésünkben az oltási hajlandóságról és az egyes vakcinák elfogadottságáról kapott eredményeket mutatjuk be, a következőben pedig az összeesküvés-elméletek elterjedtségéről írunk majd, illetve arról, hogy ezek a teóriák hogyan vetik vissza az oltási kedvet.

(Inkább) kell az oltás

Az oltási hajlandóság Szlovákiában és Magyarországon a legmagasabb. A már beoltottakon felül a szlovákok 52, a magyarok 50 százaléka biztosan beoltatná magát. Lengyelországban már érdemben alacsonyabb, 41 százalékos az oltási kedv, a cseheknél pedig az egyértelműen oltáspártiak aránya kirívóan alacsony: mindössze 18%.

Az oltást elutasítók aránya (akik biztosan nem, vagy inkább nem oltatnák be magukat) 20-29 százalék között mozog a visegrádi országokban. A lengyelek és a csehek körében a legmagasabb az oltásellenesek aránya: 29, illetve 28 százalékuk határozottan vagy inkább elutasítja az oltást. A magyarok és a szlovákok körében 22, illetve 20 százalékos azok aránya, akik nem oltatnák be magukat. A KSH március első hetében készült felmérésében is hasonló arányokat mért: náluk kicsit magasabb, 24 százalékos volt az oltást elutasítók aránya.

Aki jobban bízik a kormányában vagy az egészségügyi hatóságában, az valószínűbb, hogy beoltatja magát

Január végi helyzetelemzésünkben kiemeltük a bizalom szerepét az oltási hajlandóság növelésében. Mostani eredményeink ezt megerősítik: azok, akik bíznak az intézményekben – legyen az a kormány vagy a nemzeti egészségügyi hatóság –, nagyobb arányban oltatnák be magukat. A régiós kutatásunkból most az is kiderült, hogy ez nem hazai sajátosság. Minden országban magasabb az átlagos oltási hajlandóság azok körében, akik inkább bíznak a hivatalos intézményekben, mint akik nem. Magyarországon és Lengyelországban ez különösen látványos: ezekben az országokban a legnagyobb a különbség a hatóságokban megbízó és velük bizalmatlan csoportok oltási hajlandóságában.

Magyarországon a biztos oltakozók számára sem mindegy, melyik vakcinát ajánlják fel nekik. Körükben az EU-ból érkező vakcinák a legkevésbé elutasítottak (8%), míg az amerikai és a brit oltást 12, illetve 16 százalékuk nem fogadná el. Az orosz és a kínai vakcina iránt azonban magasabb a bizalmatlanság: azok jelentős része (26, illetve 30 százaléka) sem szeretné ezeket az oltóanyagokat kapni, aki egyébként egyértelműen beoltatná magát. Ezek az eltérések arra utalnak, hogy még az oltásra egyébként legnyitottabb válaszadók egy része is visszautasíthatja azt a vakcinát, amellyel szemben fenntartásai vannak.

További részletek a cikkben.

Legolvasottabb cikkeink