Párhuzamosan a határidők elnyúlásával, a fizetési fegyelem romlott, vagyis az átlagos késedelmi idő megnövekedet.
Folyamatosan nő azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek időben fizetik a számláikat, de a késők egyre tovább halogatják a térítést - derül ki a Bisnode 2016-ról szóló adataiból, melyeket a napi.hu idézett.
2014-ben még a követelések mindössze 62 százalékát fizették időben, míg 2015-ben ugyanez az arány 68 százalékra javult. Tavaly kisebb visszaesés történt, így - a 2014-es értékhez hasonlóan - a számlák 65,66 százaléka került pontosan kiegyenlítésre. Az átlagos fizetési határidők viszont nőttek tavaly, miközben az elmúlt évekre csökkenő trend volt jellemző. 2016-ban 27,32 nap, míg négy éve csak 27,1 nap volt az utalási idő, de 2015-ben 25,9 nap volt az átlagos érték. Párhuzamosan a határidők elnyúlásával, a fizetési fegyelem romlott, vagyis az átlagos késedelmi idő megnövekedett: 2015 és 2016 között átlagosan több mint 4,5 nappal növekedett ez az érték.
Magasan vezeti a legtöbbet késő szektorok listáját a fafeldolgozóipar, átlagosan 42 nap csúszással. Őket 35 nappal az ingatlanügyletekkel foglalkozó cégek követik, a negatív toplista harmadik helyére pedig az egészségügyi cégek kerültek fel 29 nappal.
Viszont szektoronként eltérnek a fizetési határidők. A legkényelmesebb idősávokkal a vegyipari termékeket gyártó és a gépipari vállalkozások működnek - átlagosan 40 napos vagy még ennél is hosszabb lejáratra állítanak ki számlát. A legrövidebb - átlagosan 15 napos - számlafizetési határidővel a művészet, szórakoztatás, szabadidős tevékenységet végző cégek szembesülnek, de hasonlóan rövid fizetési határidőt kapnak a bútorgyártó, az oktató, a vendéglátó és az egészségügyi cégek.