A Központi Statisztikai Hivatal elemzése szerint 2012-höz képest tavaly több beteg jutott kevesebb háziorvosra.
Egy Pest megyei házi gyermekorvos évi átlagos betegforgalma elérte a csaknem 7300 esetet, ez három százalékkal több, mint egy évvel korábban. A háziorvosoknak a szaktárca félmilliárd forint támogatást nyújt, aminek a célja, hogy ösztönözze letelepedésüket a betöltetlen körzetekben - írja a Magyar Nemzet.
Csökkent a háziorvosok és a házi gyermekorvosok száma a Közép-magyarországi régióban tavaly az előző évhez képest – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a lap által megismert elemzéséből. Az adatok alapján 2013-ban 1422 háziorvos és 511 házi gyermekorvos tevékenykedett a térségben. Előbbiek száma öttel, utóbbiaké nyolccal kevesebb volt az egy évvel korábbinál. A KSH elemzése rámutatott, egy orvosra 16-tal több lakos jutott, mint 2012 végén.
A hivatal külön-külön górcső alá vette a fővárost és Pest megyét. Budapesten 2013 végén 947 – öttel kevesebb – háziorvos és 320 – hattal kevesebb – házi gyermekorvos végzett gyógyító tevékenységet. Mindkét szakemberre 1377 lakos jutott, 19-cel több, mint 2012-ben.
Pest megyében tavaly 475 háziorvos dolgozott, ez a létszám megfelelt a tavalyelőttinek. A megyében kettővel kevesebb, 191 házi gyermekorvos dolgozott.
Bélteczki János, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke a lapnak elmondta, mostanra oda jutottunk, hogy már nemcsak a hátrányos helyzetű régiókból hiányoznak a háziorvosok, hanem a legfejlettebbnek számító közép-magyarországi térségből is.
– A fiatalok jelenleg nem látnak perspektívát a háziorvosi szakmában, hiszen bizonytalan praxisba beruházni, továbbá a szakma presztízse még mindig alacsonyabb a többi szakorvosi pályához képest – mondta Bélteczki János. Hozzátette: már a háziorvosokat is elérte a migrációs láz, egyre többen veszik az irányt Nyugatra – Németországba, Ausztriába, a skandináv államokba és Svájca –, ahol a szakemberhiány miatt szintén veszélybe került az alapellátás.