A koraszülött is kommunikál a környezetével, rezdüléseiből, mimikájából sok mindenre lehet és kell következtetni.
A koraszülések majdnem felének nem tudni az okát, de a másik 50 százalék az, amiben összefogásra, párbeszédre, felvilágosításra, megelőzésre van szükség - mondta az InfoRádiónak Kelemen Edit főorvos, a Kecskeméti Kórház újszülött- és csecsemő osztályának vezetője. Kifejtette: minden 12. gyerek koraszülött Magyarországon, de egyre kisebb koraszülötteket tudnak gyógyítani.
Az, hogy Magyarországon európai viszonylatban nagyon magas a koraszülött frekvencia, az azt jelenti, hogy minden 12. gyerek koraszülöttként születik meg. Ez hatalmas szám, miközben a csecsemőhalálozási adatok elkezdtek egy lassú, de csökkenő tendenciát mutatni - fogalmazott az InfoRádió Aréna című műsorában Kelemen Edit főorvos, a Kecskeméti Kórház újszülött- és csecsemő osztályának vezetője.
A főorvos arról is beszélt, hogy ha valaki megismeri a koraszülötteket, és van, akinek elég ehhez egy vagy két nap, akkor a koraszülött érzi az érintésünkből, hogy mi ott vagyunk, és ő válaszol.
"Ez lehet, hogy egy kicsit furcsának hangzik, hogy egy 600-700 grammos koraszülött, aki légzéstámogatást igényel, de az ő rezdüléseiből, mimikájából nagyon sok mindenre kell és lehet is következtetni. Ehhez viszont hosszú idő kell, hogy ezt megtanuljuk."
Kelemen Edit szerint a szülők sokszor nehezebbek, mint a gyerekek.
"Nagyon nehéz ezekben a helyzetekben, amikor nem azt mondjuk, hogy ez a gyerek jól van, haza fog menni, és itt minden szép, hanem azt kell mondjuk hogy beteg és lehet, hogy előfordulnak szövődmények, és nagyon ritkán az is benne van, hogy ezeket a gyerekeket elveszítjük" - fogalmazott.