Magyarországon az európai átlagnál is magasabb az összes szüléshez viszonyított császármetszések aránya.
2016-ban cikksorozatban (első és második rész) számoltunk be arról, melyik magyar kórházban mi a helyzet, azóta csak pár év telt el, de még az akkori állapotnál is sokkal több lett a császármetszés itthon - írja az index.hu. A 2018-as helyzetet szemlélve látható, hogy vannak olyan kórházak, ahol három év alatt 10 százalékpontot is nőtt ennek a műtétnek az aránya az összes szülésen belül, például a nagykanizsai, a szolnoki, a berettyóújfalui és szekszárdi kórházban is. Csökkent viszont például a budapesti Péterfyben, az Uzsoki utcai kórházban, Gyöngyösön, Kaposváron, Karcagon és Egerben is.
Az orvosi szakirodalom (például a WHO ajánlása vagy a Harvard egyetem jelentése) szerint a valóban indokolt császármetszések az összes szülés 15-19 százalékát teszik ki, az utóbbi évtizedekben mégis a császármetszés volt a leggyakrabban végzett műtéti beavatkozás a fejlett országokban, és nem csak Magyarországon.
Nemzetközi összehasonlításban is jóval több nálunk a császármetszés, mint máshol, a 2015-ös helyzetet szemlélve 8.5 százalékponttal magasabbak az EU-, 7.3 százalékponttal az OECD-tagországok átlagánál, legalábbis ez derült ki az A magyar egészségügyi rendszer teljesítményértékelése című kiadványból, amit az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) jelentetett meg még 2016-ban. Az okokról a teljes cikkben