Az elmúlt években tapasztalt kontrollálatlan antibiotikum-alkalmazás jelentős rezisztencia kialakulásához vezetett.
2012 óta körülbelül 5 százalékkal nőtt a szexuális úton átvitt fertőzések előfordulási gyakorisága, derül ki a WHO adataiból. Évente világszerte körülbelül 87 millió új megbetegedést okoz a Neisseria gonorrhoeae. Jelenleg kombinációs kezelés javasolt: ceftriaxon vagy cefixim plusz azitromicin együttes adagolásával, írja a Pharmaonline az Epid Bull nyomán.
Az elmúlt években tapasztalt kontrollálatlan antibiotikum-alkalmazás a kankó kórokozójánál jelentős rezisztencia kialakulásához vezetett. Az azitromicinnel szembeni rezisztencia gyakorisága nő: míg 2012-ben 4,5 százalékos volt, addig 2014-re 7,9 százalékra emelkedett a rezisztens törzsek gyakorisága. A rezisztencia terjedése eddig Európában nem volt olyan kifejezett, mint a világ egyéb részein. Ez mostantól megváltozhat.
Nemrégiben a németországi Robert Koch Intézet számolt be arról, hogy már Németországban is előfordult azitromicin-rezisztens Neisseria gonorrhoeae (HL-AziR-NG) fertőzés.
Egy 42 éves férfinél és partnernőjénél 2019. június végén diagnosztizáltak Berlinben Neisseria gonorrhoeae fertőzést. Miután ceftriaxon (1 g i.v.) és azitromicin (1,5 g per os) kezelésben részesültek, rezisztencia-tesztet végeztek. A teszt mindkettőjüknél azitromicin-rezisztens N. gonorrhoeae-t mutatott ki. Az azitromicin rezisztencián kívül tetraciklin rezisztensnek is bizonyult a kórokozó.
A kezelés sikere annak volt köszönhető, hogy a patogén mikroorganizmus nem termelt béta-laktamázt, így a ceftriaxon (még) hatásosnak bizonyult.
Az azóta eltelt időben a nőnél sikeres eradikációról számoltak be, a férfinél még nem történt meg a kontroll-vizsgálatok elvégzése.
Az infektológusokat nyugtalanítja a tény, hogy már Németországban is megjelent az azitromicinre rezisztens N. gonorrhoeae, ami eddig ugyan jelen volt például Nagy-Britanniában, de még „nem lépte át” a német határokat. A férfi- és a nőbeteg – állításuk szerint – nem jártak külföldön a fertőzést megelőzően.