Tavaly novemberben az ország területéről 62 szifiliszmegbetegedést (vérbaj) jelentettek, ami egynegyedével haladta meg az októberi értéket, és 75 százalékkal több az elmúlt év novemberi adatnál. Az esetek háromnegyedét a fővárosból jelentették. Vidéken nyolc megyében észleltek megbetegedést, a legtöbbet (5) Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében – írja az ki az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) legfrissebb adatai nyomán az
mno.hu portálja.
Az OEK szerint 2016 novemberében ugyanannyi gonorrhoeát diagnosztizáltak, mint októberben, illetve mint az elmúlt év novemberében. A fertőzések több mint felét (56 százalék) Budapestről jelentették. A regisztrált gonorrhoeaesetek száma a fővároson kívül Borsod-Abaúj-Zemplén (9) és Pest (9) megyében volt a legmagasabb. Hosszú távon azonban a gonorrhoea esetében is drámai emelkedés mutatható ki: a központ 2010–2014-re vonatkozó összesített jelentéséből kiderül, hogy már évek óta masszívan nő a nemi betegek száma. Míg 2010-ben még csak 1170 gonorrhoeás beteget jelentettek, addig ez négy évvel később már 1620 volt, ami 40 százalékos növekedés.
A WHO 2015-ös adatai szerint pedig több mint 50 százalék annak az esélye, hogy valaki élete során az egyes rákos megbetegedésekért is felelős humán papillomavírussal (HPV) fertőződik meg, és ezt követően nem is mindenkinél alakul ki a védettség, sokan újra és újra elkaphatják a veszélyes és gyakran tünetmentes betegséget.
Vajda Miklós szülész-nőgyógyász az aggasztó adatok kapcsán a Magyar Nemzetnek kijelentette: leginkább az az oka annak, hogy emelkedik ezeknek a fertőző betegségeknek a száma, hogy szexuálisan szabadosabbak az emberek, romlanak a társas kapcsolatok, egyre több a válás, és a fiatalok is egyre korábban kezdik a szexuális életet. Mindezek hozzák magukkal a magasabb esetszámokat. Az orvos tapasztalatai szerint a nők leginkább akkor kérik a különböző betegségek szűrését, ha félrelépett a partnerük, és aggódnak, hogy ők nem kaptak-e el így valamilyen betegséget.
Magánpraxisban rendelek, így arról a beteganyagról tudok nyilatkozni, akik hozzám járnak, a szociálisan rosszabb helyzetben lévőkkel, akik inkább állami ellátást vesznek igénybe, nem találkozom. Azonban még így is azt mondhatom, hogy folyamatosan emelkedik a HPV-vel diagnosztizált nők száma – hívta fel a figyelmet Vajda Miklós. A nőgyógyász ugyanakkor úgy véli, a teljes lakosságra vetítve még mindig ritka, hogy valakit szifilisszel, gonorrhoeával, hepatitis C-vel diagnosztizálnak, azonban a HPV-val való átfertőzöttség egyre magasabb. Ráadásul utóbbi betegség teljesen tünetmentes lehet, csak laborvizsgálattal mutatható ki. A szakember szerint a rákszűrés mellett érdemes ezt is évente kérni.