Sokkal többen is túlélhetnék a daganatos betegségeket, ha elmennének a szűrővizsgálatokra.
Magyarországon az elmúlt 15 évben megduplázódott a tízezer lakosra jutó rosszindulatú, daganatos megbetegedések száma. Ma 300 ezerre tehető a rákbetegek száma Magyarországon, miközben évente több mint 65 ezer új megbetegedést regisztrálnak. Magyarország a népességhez viszonyítva világelső a tüdőrák, a vastag- és végbélrák okozta elhalálozásban, az emlőrák pedig a nőknél a leggyakoribb rosszindulatú daganatos betegség. A megbetegedések növekvő számával párhuzamosan viszont egyre többen gyógyulnak ki a daganatos megbetegedésekből – hangzott el egy szerdai, kerekasztal-beszélgetésen, melyről a Világgazdaság – online tudósított.
A nőknél a leghatékonyabb kezelés mellett az emlőrákos betegek teljes gyógyulásának valószínűsége ma már átlagosan 60-70%-os, de akár a 95%-ot is elérheti, ha időben felismerik a betegséget – húzta alá Bodnár Ágnes, a Rákbetegek Országos Szervezetének elnökségi tagja, aki kiemelte azt is: sokkal többen is túlélhetnék a daganatos betegségeket, ha az emberek egészségesebb életet élnének, és főleg, ha elmennének a szűrővizsgálatokra.
A GKI Gazdaságkutató friss kutatása szerint ma az emberek 48 százaléka arra hivatkozva nem jár szűrésre, hogy nem kap meghívót rá, 23 százalékuk pedig azzal magyarázza a távolmaradását, hogy nincs ideje rá.