Az otthoni segítőnek szánt robot vérnyomást és pulzusszámot mér, a gyógyszerkiadásban tud segíteni és jelenti a krízist.
Viszonylag tempósan halad az automatizáció az olyan iparágakban, mint a gyártó- vagy az autóipar. Nem mondható el ugyanez - az évekkel ezelőtt megjelent kezdeményezések dacára - az egészségügyről, holott az emberi hibából eredő veszélyek, mint a pontatlan vagy éppen duplikált adatbevitel kimondottan nagy kockázatot hordoznak ebben az ágazatban, nem szólva az orvosi műhibákról - írja a computerworld.hu.
Jóllehet, nem a hazai kórházak falai között, de a fejlettebb egészségügyi ellátórendszerekkel rendelkező országokban már nem számítanak ritkaságnak a kórházi folyosókon önállóan közlekedő gyógyszerszállító robotkocsik vagy a betegek állapotára felügyelő robotasszisztensek sem, amelyek az ápolóktól vesznek át rutinfeladatokat. Az orvosoknak asszisztáló robotok képesek olyan apróbb feladatok ellátására, mint a beteg életjeleinek folyamatos ellenőrzése, a gyógyszerek előkészítése és adagolása vagy a vérvétel.
Léteznek továbbá olyan robotasszisztensek is, amelyek a gyógytornászok mellett segítenek a mozgássérülteknek a rehabilitációban, a fizikoterápiás kezelésben. A dán Universal Robots látásvezérelt robotjai például képesek egyedül ellátni a gyógytornász feladatait. Miután a terapeuta kidolgozta a személyre szabott edzésprogramokat, azokat már a Rainer nevű robot közreműködésével végzik el a páciensek. Robert, a rehabilitációs robot pedig a kórházi ápolószemélyzet segédje; az ágyhoz kötött betegek ápolásában vesz részt például úgy, hogy ágyneműcsere, ágytálazás idejére megemeli a betegeket. A teljes cikk itt olvasható