Ha így folytatódik a tendencia, akkor 2025-2030-ra nyolcmillió alá csökkenhet hazánk lakosságának száma.
A gyermekvállalási korban lévő magyar fiatalok hét-nyolc százaléka már külföldön él, egy évtizede ez az arány még egy-két százalék volt. Éppen ezért egy budapesti konferencián a szakemberek megfogalmazták: a magyar fiatalok kivándorlása nyugatra, az asszimiláció és az alacsony termékenység az a három népesedéspolitikai téma, amellyel mindenképpen foglalkozni kell – olvasható a sonline.hu portálján.
Népesedéspolitikai problémával állunk szemben. A kivándorlás, az asszimiláció és az alacsony termékenység hátterében ugyanaz, a gazdasági kényszer áll – vélekedik Szabó János szociológus. Társadalmi felelősségvállalásra, valamint kormányokon átívelő politikai konszenzusra volna szükség, ami kiszámíthatóvá tenné a támogatási rendszert – húzta alá a szakember. Amíg ilyen nincs, s hol ennek, hol annak a rétegnek kedvezünk, az mindenképpen visszafogja a gyermekvállalási kedvet. Valljuk be, gazdasági kényszer miatt mennek külföldre a fiatalok, aztán vagy hazajönnek, vagy nem. S ha így folytatódik a tendencia, akkor 2025-2030-ra nyolcmillió alá csökkenünk.
A szegénység természetesen meglátszik a társadalom egészségi állapotán is. Mindezekért tehát minden területen beavatkozásra van szükség, a gazdaság, a népesedéspolitika, a támogatási rendszer, az egészségmegőrzés és a nyugdíjrendszer oldaláról is. S ha ez mind megtörténik, az kezdi majd éreztetni a hatásait, de szigorúan csak középtávon – emeli ki a portál.