Pedig az Európai Unió már a 2004-es uniós csatlakozásnál egy program kidolgozására kérte Magyarországot. A Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete minden kórházba és rendelőbe kézfertőtlenítőket helyezne ki – olvasható a
hirtv.hu portálján.
Magyarországon kórházi fertőzésekben sokkal többen halnak meg, mint mondjuk gépkocsibaleset következtében – mondta az orvosi műhibákra szakosodott ügyvéd. Ábrahám László szerint az orvosi műhibákat nehéz bizonyítani.
Számtalan ember fordul hozzám a most „divatos" mrsa-fertőzéssel kapcsolatosan. Bizonyítani nehéz. Azt mondja a kórház, hogy otthonról hozta. Otthonról legfeljebb gyógyszert kell bevinni a jelen nehéz egészségügyi helyzetben, nem hiszem, hogy mrsa-fertőzést be lehet vinni. De a bizonyítás nagyon nehéz ilyen esetben – fogalmazott Ábrahám László.
A korábbi tiszti főorvos az ÁNTSZ-nél elvégzett egy vizsgálatot, és az eredménye nagyon szomorú volt. Az 1990-es évek közepén keletkezett egy egészségügyi minimálfeltételekről szóló jogszabály. És kiderült, hogy a jogszabályban foglaltaknak a magyarországi kórházak háromnegyed része nem felel meg. Ha vizsgálatot rendeltek volna el e kutatás alapján, akkor a kórházak háromnegyed részét be kellett volna zárni – emelte ki Ábrahám László.
A megelőzés egyszerű lenne. Éppen azért találta ki a WHO az alkoholos kézfertőtlenítő, kézbedörzsölő szer alkalmazását, és mondja azt, hogy két beteg között ezt kell használni, mert a használati ideje – tehát addig, ameddig kifejti a hatását, és oda lehet menni a következő beteghez – harminc másodperc – nyilatkozta Böröcz Katalin, az Országos Epidemiológiai Központ volt osztályvezető főorvosa.
A Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete ötpontos akciótervet tett közzé a kórházi fertőzések megelőzésére. A fertőtlenítő kézmosást az első helyre tették. Azt javasolják, hogy hogy minden kórteremben, ambulancián, rendelőben legyen kézfertőtlenítő szer, a használatát pedig ellenőrizzék is.