Mostanra a fekvőbeteg-ellátásban is egyre többen magánszolgáltatókat választanak.
Miközben az egészségügyre fordított kiadások aránya nem változik Magyarországon, egyre többen gyógyulnak magánszolgáltatóknál. Az egészségügyi magánszektor átlagosan 15 száza-lékkal bővül évente, ez a tendencia tavaly is folytatódott, de volt olyan szolgáltató, ahol a 20-25 százalékot is elérte a betegszám-növekedés . derül ki a Napi Gazdaság cikkéből.
A háztartások egy főre jutó egészségügyi kiadásainak aránya a gazdasági válság hatására sem csökkent, de az elmúlt évtizedben 30 százalékról 37-re emelkedett a magánfinanszírozás aránya az egészségügyi rendszerben − jelent meg még tavaly a GKI Egészségkutató Intézet egyik tanulmányában.
A növekedés alapvetően két okkal magyarázható: az egyik, hogy növekedett az öngyógyításra való hajlam, azaz a lakosság többet költ a saját maga által kiválasztott gyógyszerekre, gyógymódokra.
A másik ok, hogy a betegek a közfinanszírozott ellátások helyett az egyre erősödő magán-egészségügyi szolgáltatásokat választják Ez utóbbi trendet a gazdasági válság különösen erősítette, ugyanis a magyar egészségügy a folyamatos forráshiány, a szakemberhiány miatt bizalmi válsággal küzd, alapvetően sokszor rosszabb a híre, mint amilyen valójában, éppen ezért is egyre többen inkább a magánszektorhoz fordulnak.
Korábban főleg járóbeteg-ellátásra és azon belül is egy-két kiemelt szakterületre − nőgyógyászat, fogászat, bőrgyógyászat stb. − volt jellemző, hogy a páciensek jelentős része magánrendelésre jár problémáival, mostanra a fekvőbeteg-ellátásban is egyre többen magánszolgáltatókat választanak.
További részletek a Napi Gazdaságban.