A „korai” – tehát az 50 éves kor előtt diagnosztizált – vastagbélrák világszerte egyre gyakoribb.
Júliusi sajtóhírek szerint a kormány hamarosan kötelezővé teszi a vastagbélrákszűrést 50 éves kortól. Mivel a betegség nagyon gyakori és korai felismerés esetén jól kezelhető, a még tünetmentes stádiumban végzett szűrővizsgálat hasznosságát senki nem vonja kétségbe. Viták inkább csak a kötelezővé tételről folynak a hír megjelenése óta. Pedig van még egy nagyon fontos kérdés: vajon elegendő-e, ha csak 50 éves kortól vezetik be? - teszi fel a kérdést a tudas.hu.
Világszerte az egyik leggyakoribb daganatos halálozási ok a vastagbélrák. Az elmúlt években csaknem megduplázódott az előfordulása az 50 év alatti felnőttek körében – adta hírül az Amerikai Onkológiai Társaság. Ez azért aggasztó, mert sokáig úgy tudtuk, hogy a legveszélyeztetettebbek a 60-as éveiket töltő, vagy annál idősebb nők és férfiak – a Semmelweis Egyetem tájékoztatójában jelenleg is ezt olvashatjuk.
A tendencia azonban megváltozott. A „korai” – tehát az 50 éves kor előtt diagnosztizált – vastagbélrák világszerte egyre gyakoribb. dr. Gianluca Mauri és munkacsoportja a Molecular Oncology című folyóiratban leírta, hogy az Egyesült Államokban 1994 óta évi 2 százalékos növekedést dokumentáltak 50 éves kor alatt. E tendenciára válaszul Amerikai Onkológiai Társaság a betegségek megelőzésért felelős hivatallal egyetértésben 50-ről 45 évre csökkentette az átlagos kockázatú egyének számára ajánlott életkort a rendszeres, kétévenkénti végbélrákszűrés megkezdéséhez. A szűrés azonban még az idősebb korosztályokban sem népszerű, hát még a fiatalabbaknál. Sajnos alacsony a szűrővizsgálatokon való részvételi arány, még akkor is, ha a családban előfordult vastagbélrák.
Márpedig ahogy Gianluca Mauri milánói munkacsoportja megállapította, a betegek 50 százalékánál nem találnak genetikai hajlamot, nincs családi halmozódás, így bárki veszélyeztetett lehet.
További részletek a cikkbrnen.