• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Elegendő lehet 70-80 kórház is

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Orbán Viktor miniszterelnök a nemzeti erőforrás minisztert csak augusztus végén fogadja.

Súlyos megrázkódtatást okozhat az egészségügynek a pénzpiaci válság, így a reméltnél hamarabb bekövetkezhetnek a kemény megszorítások - írja a Népszabadság Egészségügyi S. O. S. című cikkében.

 - Az egészségügyben a beszállítók már reagáltak a pénzpiaci válságra, jó néhányan máris 8-10 százalékos áremelési szándékot jeleztek – mondta Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke, a miskolci megyei kórház főigazgatója. Intézményében ez az árváltozás csak az egyszer használatos műtéti textíliák esetében évi 15 milliós többletkiadást okozna. Miközben egyetlen felesleges fillér sincs a kórházak kasszájában. A kiadások ugyanis nőnek, a bevételek viszont apadnak.

A baj nagy, már most nagyobb az eladósodás, mint tavaly volt, legalább 40-50 milliárd forint hiányzik. A problémákról a kórházak érdekvédelmi szervezetei szeptemberben tárgyalnak a kormányzattal. Legalább azt a 10-15 milliárdot szeretnék megkapni, amit a kormány az E-Alap idei költségvetésében zárolt. Ez persze csak átmeneti segítség, hosszabb távú megoldást a struktúra átalakítása hozhat - állítja Csiba Gábor.

Sinkó Eszter közgazdász szerint az egészségügy jövőre sem lesz a költségvetés kedvezményezettje. Ha pedig nem jön pénz, akkor belső átcsoportosítással kell előteremteni. Legalább annyira lenne szükség, amivel az orvosok és az ápolók a betegek mellett tarthatók.

A kialakult helyzet már azt sem engedi meg, hogy a Semmelweis Tervben jövőre jelzett rendszer-átalakításhoz ne azonnal kezdjenek hozzá. Sinkó Eszter szerint egy jól szervezett rendszerben elegendő lehet 70-80 kórház is a meglévő 140 helyett. Ehhez a kórházon kívüli ellátórendszert azonnal meg kell erősíteni. A fiskális problémák megoldását nehezíti, hogy várhatóan csak augusztus végén, szeptember elején születhet döntés arról, hogy a kormány milyen tulajdonosi struktúrában működtetné a kórházakat.

Bár néhány hete a Szócska Miklós nevével fémjelzett Semmelweis Terv megvalósításáról kormányhatározat is született, de a Fidesz erős emberei ezt könnyen fölülírhatják az önkormányzati törvénnyel. Információk szerint Orbán Viktor miniszterelnök a kormányzati munkát értékelő miniszteri találkozók sorában a nemzeti erőforrás minisztert augusztus végén fogadja. A késői találkozót magyarázza, hogy addigra talán kiderülhet, milyen egészségpolitikát választ a kormány, és ahhoz szükség lehet-e cserére az „irányító poszton".