A gyenge kommunikáció miatt kevés, mindössze hétezer önkéntes, idegen donor van az országban.
Egy egyszerű vérvizsgálat után irány a kórház, ahol a huszonegy éves Eszter jelenleg is arra vár, hogy megfelelő donort találjanak neki. A lány a leukémia egy különösen ritka és súlyos típusában szenved, gyógyulásra az esélyt csak egy vérképzőőssejt-transzplantáció adhatná meg, de a már lefuttatott adatbázis-elemzés azt mutatja, hogy nincs megfelelő donor a közel harmincmillióból – erről édesapja beszélt a Magyar Nemzetnek.
Az őssejtet vérből vagy csontvelőből nyerik ki, ez a donor választásától függ. Vérből úgy nyernek őssejtet, hogy gyógyszerrel őssejttermelésre késztetik a szervezetet, majd néhány nap után kiszűrik őket. Ez egy körülbelül háromórás folyamat, és teljesen fájdalommentes. Csontvelőből helyi érzéstelenítéssel vagy altatásban lehet őssejtet levenni, a beavatkozás két-három napos kórházi tartózkodást igényel. Az őssejtadás önkéntes és térítésmentes, de az utazási költséget és az esetleges keresetkiesést maximálisan megtérítik – derült ki az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) honlapjáról.
A legtöbben nem is tudják, hogy egy vérvétellel is adhatnak vérképző őssejtet, a gyenge kommunikáció miatt pedig kevés az országban az „idegen" donor. Mindössze hétezer önkéntes van, miközben a világban huszonkilencmillió. A hazai leukémiás, daganatos betegek ezért szükség esetén gyakran nem is magyar, hanem külföldi donortól kapnak segítséget.
A vérből és csontvelőből származó vérképző őssejtek átültetése egyébként mára már nem számít különleges beavatkozásnak, Európában évente negyvenezer ilyen beavatkozást végeznek, Magyarországon három-négyszázat - írta a lap.